Nigeriyada 303 o‘quvchi qiz o‘g‘irlab ketildi
Xristianlar assotsiatsiyasi bergan ma’lumotga ko‘ra, mamlakatning Niger shtati Papiri qishlog‘ida joylashgan katolik maktab-internatiga noma’lum shaxslar hujum uyushtirgan. Ushbu voqea 21-noyabrga o‘tar kechasi sodir bo‘lgan.
Hujum paytida qurollangan jinoyatchilar maktab hududiga bostirib kirib, qo‘riqchini otib o‘ldirgan va 303 nafar o‘quvchi qiz hamda 12 nafar o‘qituvchini zo‘rlik bilan olib ketgan. Hozirda mamlakat xavfsizlik kuchlari o‘quvchi qizlarni qidirish ishlarini davom ettirmoqda.
Ushbu fojea ortidan ko‘plab ta’lim muassasalari xavfsizlik sababli vaqtincha yopilgan. Prezident Bola Tinubu yuzaga kelgan jiddiy vaziyat tufayli Janubiy Afrikada o‘tayotgan G20 sammitidagi ishtirokini bekor qildi.
Nigeriyada odam o‘g‘irlash muammosi yillar davomida chuqurlashib bormoqda. Bir necha kun avval Kebbi shtatida 25 nafar o‘quvchi qiz internatdan o‘g‘irlab ketilgan edi.
Shuningdek, Kvara shtatida cherkovga uyushtirilgan hujum natijasida 38 kishi garovga olingan. Jinoyatchilar odatda har bir o‘g‘irlangan shaxs uchun 100 million nayra miqdorida tovon puli talab qilmoqda.
Mamlakatda faoliyat yurituvchi qurolli guruhlar, ayniqsa, shimoli-g‘arb va markaziy hududlarda keng tarqalgan bo‘lib, minglab odamlarni o‘g‘irlashda davom etmoqda. Eng mashhur voqealardan biri 2014-yilda sodir bo‘lib, “Boko Haram” guruhi Chibok shahridagi maktabdan 276 nafar o‘quvchi qizni olib qochgan edi.
Ularning 82 nafari hozirgacha topilmagan. Oxirgi haftalarda vaziyat yanada keskinlashdi.
AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp Nigeriyada nasroniylar o‘ldirilishiga hukumat yetarli chora ko‘rmayotganini tanqid qilgan. Prezident Tinubu esa bu ayblovlarni rad etib, mamlakatdagi vaziyatni nazorat qilayotganini ta’kidlagan.

В Нигерии похищены 303 ученицы
По данным Ассоциации христиан, неизвестные напали на католическую школу-интернат, расположенную в деревне Папири штата Нигер. Это событие произошло в ночь на 21 ноября.
Во время нападения вооружённые преступники ворвались на территорию школы, застрелили охранника и насильно увезли 303 учениц и 12 учителей. В настоящее время силы безопасности страны продолжают поиски похищенных учениц.
После этой трагедии многие образовательные учреждения временно закрыты по соображениям безопасности. Президент Бола Тинубу отменил своё участие в саммите G20 в Южной Африке из-за сложившейся серьёзной ситуации.
Проблема похищений в Нигерии усугубляется годами. Несколько дней назад в штате Кебби было похищено 25 учениц из интерната.
Кроме того, в штате Квара в результате нападения на церковь 38 человек были взяты в заложники. Преступники обычно требуют выкуп в размере 100 миллионов найр за каждого похищенного.
В стране широко действуют вооружённые группировки, особенно в северо-западных и центральных регионах, которые продолжают похищать тысячи людей. Одним из самых известных случаев стало похищение в 2014 году группой «Боко Харам» 276 учениц из школы в городе Чибок.
До сих пор не найдены 82 из них. В последние недели ситуация ещё более обострилась.
Бывший президент США Дональд Трамп критиковал правительство Нигерии за недостаточные меры по защите христиан. Президент Тинубу отверг эти обвинения и подчеркнул, что контролирует ситуацию в стране.