Nigeriyada maktabdan 315 bola o‘g‘irlandi
Nigeriya davlatining Niger shtatida joylashgan Katolik maktabidan 315 nafar bola o‘g‘irlanganligi haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bolalardan 50 nafari o‘zlari qochib, oilalariga qaytishga muvaffaq bo‘lishgan. Hozirda qolgan 265 nafar bola va 12 nafar o‘qituvchini topish maqsadida harbiy va politsiya kuchlari qidiruv ishlarini davom ettirmoqda.
Ma’lum bo‘lishicha, qurollangan shaxslar tungi soat 02:00 da St Mary’s maktabiga bostirib kirib, bolalar va o‘qituvchilarni olib ketgan. Ayrim maktablar xavfsizlik borasidagi ogohlantirishlarga qaramay, yotoqxonalarni yopmagan.
Bu esa jiddiy oqibatlarga olib kelgan. Hodisa ortidan Niger shtati hukumati barcha maktablarni vaqtincha yopish qarorini qabul qildi.
Shu bilan birga, bolalarni himoya qilish va xavfsizlik choralarini kuchaytirish ishlari olib borilmoqda. Bu voqea 2014-yilda Chibok shahrida 276 nafar qizning o‘g‘irlanishini eslatmoqda.
Mamlakatda jinoyatchi guruhlarning faoliyati jiddiy xavfga aylanib, xalq orasida qo‘rquv uyg‘otmoqda. Voqea barcha sohalarda xavfsizlikni mustahkamlash zarurligini yana bir bor ko‘rsatdi.

В Нигерии похищены 315 школьников
Поступила информация о похищении 315 детей из католической школы в штате Нигер в Нигерии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Из этих детей 50 смогли сбежать и вернуться к своим семьям. В настоящее время военные и полицейские продолжают поиски оставшихся 265 детей и 12 учителей.
Сообщается, что вооружённые лица ворвались в школу St Mary’s в 2 часа ночи и забрали детей и учителей. Некоторые школы, несмотря на предупреждения о безопасности, не закрыли общежития.
Это привело к серьёзным последствиям. После инцидента правительство штата Нигер приняло решение временно закрыть все школы.
Вместе с тем ведутся работы по защите детей и усилению мер безопасности. Это событие напоминает похищение 276 девочек в городе Чибок в 2014 году.
Деятельность преступных группировок в стране стала серьёзной угрозой и вызывает страх среди населения. Случай вновь показал необходимость укрепления безопасности во всех сферах.