Germaniya hukumati avgust oyida Isroilga qurol-yarog‘ yetkazib berishga qo‘yilgan taqiqni rasman bekor qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
DPA axborot agentligining xabar berishicha, ushbu qaror 24-noyabrdan kuchga kiradi. Hukumat vakili Shtefan Korneliusning ma’lum qilishicha, ayrim turdagi qurollarga nisbatan cheklovlar bugungi geosiyosiy vaziyatda o‘z ahamiyatini yo‘qotgan.
Mazkur qarorning qabul qilinishiga 10-oktabrdan boshlab kuchga kirgan Isroil va HAMAS o‘rtasidagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvi asosiy sabab sifatida ko‘rsatilgan. Korneliusning qo‘shimcha qilishicha, bu qaror mintaqadagi vaziyatning nisbatan barqarorlashgani hisobga olingan holda qabul qilingan.
Avvalroq G‘azo hududidagi harbiy harakatlar Germaniyada jiddiy noroziliklarga sabab bo‘lgan edi. Jamoatchilik tomonidan bu harakatlar genotsid sifatida baholangandi.
Shu sababli hukumat Isroilga qurol yetkazib berishni vaqtincha to‘xtatgan edi. Endilikda, vaziyatni tahlil qilgan holda, Berlin rasmiylari cheklovlarni bekor qilishga qaror qildi.

Германия сняла запрет на поставки оружия Израилю
Правительство Германии официально отменило запрет на поставки оружия Израилю в августе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации агентства DPA, это решение вступит в силу с 24 ноября. Представитель правительства Штефан Корнелиус сообщил, что ограничения на некоторые виды оружия утратили свою актуальность в нынешней геополитической ситуации.
Основной причиной принятия данного решения стало соглашение о прекращении огня между Израилем и ХАМАС, вступившее в силу с 10 октября. По словам Корнелиуса, решение было принято с учётом относительной стабилизации ситуации в регионе.
Ранее военные действия в секторе Газа вызвали серьёзное недовольство в Германии. Общественность расценивала эти действия как геноцид.
По этой причине правительство временно приостановило поставки оружия Израилю. Теперь, проанализировав ситуацию, официальные лица Берлина решили отменить ограничения.