Bu qaror aholi salomatligini himoya qilish maqsadida qabul qilingan. Mahalliy mutasaddilarning ma’lumotiga ko‘ra, havo sifati yomonlashgani sabab fuqarolarga imkon qadar ochiq havoga chiqmaslik, himoya niqoblaridan foydalanish va ehtiyot choralariga rioya qilish tavsiya etilmoqda.
Havo sifatini nazorat qilish tashkiloti bergan ma’lumotga ko‘ra, 2025-yil boshidan hozirgacha Tehronda atigi 6 kun davomida toza havo kuzatilgan. Bu esa shaharda ekologik vaziyatning jiddiyligidan dalolat beradi.
IQAir xalqaro platformasining reytingiga ko‘ra, ayni vaqtda Tehron dunyodagi eng iflos havoga ega poytaxtlar orasida 10-o‘rinni egallab turibdi. Shu bilan birga, O‘zbekiston poytaxti Toshkent shahri ham ushbu reytingda yuqoridan joy olib, 8-o‘rinda qayd etilgan.
Mutaxassislar atrof-muhitni muhofaza qilish va ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish zarurligini ta’kidlamoqda.

В Тегеране из-за загрязнения воздуха закрыли школы
В столице Ирана, Тегеране, из-за резкого загрязнения воздуха 24–25 ноября временно закрыты все школы и высшие учебные заведения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение принято с целью защиты здоровья населения. По информации местных властей, из-за ухудшения качества воздуха гражданам рекомендуется по возможности не выходить на улицу, использовать защитные маски и соблюдать меры предосторожности.
По данным организации по контролю качества воздуха, с начала 2025 года до настоящего времени в Тегеране было всего 6 дней с чистым воздухом. Это свидетельствует о серьезности экологической ситуации в городе.
Согласно рейтингу международной платформы IQAir, в настоящее время Тегеран занимает 10-е место среди столиц мира с самым загрязнённым воздухом. При этом столица Узбекистана, город Ташкент, также занимает высокое место в этом рейтинге — 8-е.
Специалисты подчеркивают необходимость усиления мер по охране окружающей среды и улучшению экологической ситуации.