“Tinchlik rejasi” Yevropa va Ukrainada tanqidga uchradi
Jahon ommaviy axborot vositalari so‘nggi kunlarda AQSh va Rossiya vakillari tomonidan tayyorlangan, deb aytilayotgan 28 banddan iborat “tinchlik rejasi”ni faol muhokama qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat 2022 yilgi Istanbul kelishuvlari loyihasiga nisbatan Ukraina manfaatlariga mos kelmayotgani, aksincha, Rossiya uchun yangi imtiyozlarni o‘z ichiga olgani sababli Yevropa va Ukraina tomonidan keskin tanqidga uchradi. Reja mazmunidan ko‘ra uning muallifi kimligi bo‘yicha ko‘plab savollar tug‘ildi.
Ayrim senatorlar AQSh Davlat kotibi Marko Rubio ushbu hujjatni Vashington emas, balki Rossiya manfaatlariga xizmat qiluvchi hujjat sifatida baholaganini ta’kidladilar. Ammo Davlat departamenti va Marko Rubio bu da’volarni rad etib, rejani AQSh tomonidan ishlab chiqilganini ma’lum qildi.
CNN bu holatni noqulay va murakkab vaziyatga aylanishi mumkin bo‘lgan masala sifatida ko‘rsatdi. Britaniyaning The Guardian nashri esa reja matnidagi ayrim iboralar ingliz tiliga rus tilidan so‘zma-so‘z tarjima qilinganiga o‘xshashligini qayd etdi.
Jumladan, “It is expected” (kutiladi) kabi jumlalar rus tilidagi “ojidayetsya” fe’lidan noqulay tarzda o‘girilgan, deb baholandi. Shuningdek, hujjatda Ukraina hududlari “yangi hududlar” deb atalishi ham shubhalarni kuchaytirdi.
Jenevada o‘tgan muzokaralarda ushbu reja muhokama qilinib, dastlabki 28 bandli hujjat 19 bandgacha qisqartirildi. Yangi tahrirda Ukraina Qurolli Kuchlari sonini qisqartirish, Rossiyaning muzlatilgan aktivlaridan mablag‘ ajratish kabi bahsli bandlar olib tashlandi.

«План мира» подвергся критике в Европе и Украине
Мировые СМИ в последние дни активно обсуждали «план мира» из 28 пунктов, который, как утверждается, был подготовлен представителями США и России. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот документ подвергся резкой критике со стороны Европы и Украины, поскольку он не соответствует интересам Украины по сравнению с проектом Стамбульских соглашений 2022 года, а наоборот, включает новые преференции для России. Возникло много вопросов не столько о содержании плана, сколько о том, кто является его автором.
Некоторые сенаторы подчеркнули, что государственный секретарь США Марко Рубио оценил этот документ не как план Вашингтона, а как документ, служащий интересам России. Однако Государственный департамент и Марко Рубио отвергли эти обвинения, заявив, что план разработан США.
CNN охарактеризовал эту ситуацию как неудобный и сложный вопрос, который может перерасти в проблему. Британское издание The Guardian отметило, что некоторые выражения в тексте плана выглядят как дословный перевод с русского на английский язык.
В частности, такие фразы, как «It is expected» (ожидается), были оценены как неудачный перевод глагола «ожидается» с русского языка. Кроме того, в документе территории Украины названы «новыми территориями», что усилило сомнения.
На переговорах в Женеве этот план был обсуждён, и первоначальный документ из 28 пунктов был сокращён до 19 пунктов. В новой редакции были удалены спорные пункты, такие как сокращение численности Вооружённых сил Украины и выделение средств из замороженных активов России.
Советник офиса президента Украины Александр Бевз подчеркнул, что окончательные решения по важным вопросам должны принимать президенты Трамп и Зеленский. Однако Кремль рассматривает первоначальный проект из 28 пунктов как единственно приемлемый вариант и отверг обновлённый план из 19 пунктов.