iPhone Air muvaffaqiyatsizligi Apple strategiyasini o‘zgartirdi
Apple kompaniyasining uzoq vaqt davomida ishlab chiqqan yangi mahsuloti — yupqa korpusli iPhone Air — bozorga chiqishi bilan kutilgan darajada qiziqish uyg‘otmadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025-yil 28-noyabr kuni Digitimes Asia bergan ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu modelning muvaffaqiyatsizligi nafaqat Apple kompaniyasiga, balki Xitoydagi yirik smartfon ishlab chiqaruvchilarining yupqa qurilmalar yaratishga bo‘lgan qiziqishini ham pasaytirgan. Tahlillarga ko‘ra, iPhone Air savdolari pastligi Samsung kompaniyasining bir paytlar Edge seriyasidan voz kechish qarorini ham tushuntiradi.
Yirik texnologiya kompaniyalari bunday dizaynga bo‘lgan talabning keskin kamayganini anglab yetdi. Nikkei Asia xabariga ko‘ra, Apple dastlab iPhone Air ishlab chiqarish hajmini optimistik rejalar asosida belgilagan edi.
Biroq bozorning salbiy munosabati tufayli kompaniya bu hajmni qisqartirishga majbur bo‘ldi. Bu holat Apple uchun yupqa dizayn konsepsiyasiga oid muhim saboq bo‘ldi.
The Information nashrining yozishicha, iste'molchilar tomonidan talab pastligi sababli iPhone Air’ning ikkinchi avlodini ishlab chiqarish rejasi noma’lum muddatga to‘xtatilgan. Hozirda loyiha vaqtinchalik to‘xtatilgan bo‘lsa-da, Apple kompaniyasi yupqa korpusli smartfonlar g‘oyasidan butkul voz kechmoqchi emas.
Kompaniya bu dizaynni qayta ko‘rib chiqishni rejalashtirmoqda va kelajakda texnologiyalar takomillashishi bilan bu turdagi mahsulotlar yana ishlab chiqarilishi mumkin. Shuningdek, Apple ushbu qaror orqali mahsulot portfelini muvozanatda ushlab turishni va iste’molchilar talabiga moslashishni maqsad qilgan.
Bu strategiya kompaniyaga bozorning hozirgi ehtiyojlari, texnologik imkoniyatlar va foydalanuvchilarning qiziqishini hisobga olgan holda samarali qarorlar qabul qilish imkonini beradi. Aftidan, iPhone Air loyihasi Apple uchun o‘z strategiyasini qayta ko‘rib chiqishga sabab bo‘lgan muhim tajriba sifatida tarixda qoladi.

iPhone Air неудача изменила стратегию Apple
Новый продукт компании Apple — тонкий корпус iPhone Air — не вызвал ожидаемого интереса на рынке. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Digitimes Asia от 28 ноября 2025 года, неудача этой модели повлияла не только на компанию Apple, но и снизила интерес крупных китайских производителей смартфонов к созданию тонких устройств. Аналитики отмечают, что низкие продажи iPhone Air объясняют также решение компании Samsung отказаться от серии Edge.
Крупные технологические компании осознали резкое снижение спроса на такой дизайн. По информации Nikkei Asia, Apple изначально планировала объем производства iPhone Air на основе оптимистичных прогнозов.
Однако из-за негативного отношения рынка компания была вынуждена сократить этот объем. Этот случай стал важным уроком для Apple в отношении концепции тонкого дизайна.
По данным издания The Information, из-за низкого спроса со стороны потребителей производство второго поколения iPhone Air было отложено на неопределенный срок. Хотя проект временно приостановлен, компания Apple не собирается полностью отказываться от идеи тонких смартфонов.
Компания планирует пересмотреть этот дизайн, и с развитием технологий в будущем подобные продукты могут быть вновь выпущены. Кроме того, Apple стремится сбалансировать портфель продуктов и адаптироваться к потребительскому спросу.
Эта стратегия позволит компании принимать эффективные решения, учитывая текущие потребности рынка, технологические возможности и интересы пользователей. По всей видимости, проект iPhone Air останется в истории как важный опыт, побудивший Apple пересмотреть свою стратегию.