Rossiya Ukrainaga keng ko‘lamli hujumlar uyushtirdi
Rossiya qo‘shinlari Ukraina hududlariga navbatdagi keng ko‘lamli hujumlarni amalga oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy rasmiylarning ma’lumotiga ko‘ra, asosiy zarbalar uchuvchisiz qurilmalar va aviabombalar yordamida Kiyev va uning atrofidagi hududlarga qaratilgan. Dnipro va Xarkiv shaharlarida ham kuchli portlashlar qayd etildi.
Kiyev shahar harbiy ma’muriyatining xabar berishicha, poytaxtning kamida to‘rt tumanida turar joy binolari zarar ko‘rgan. Shevchenko va Solomyon tumanlarida 14 va 25 qavatli uylar, xususiy sektor va avtomobillarga zarar yetib, yong‘inlar kelib chiqqan.
Natijada kamida yetti kishi, jumladan 13 yoshli o‘smir jarohatlangan. Brovar tumanida ham ikki kishi jarohat olgan.
Xarkiv viloyatida ham kuchli hujumlar amalga oshirilgan. Ukraina Havo kuchlari boshqariladigan bombalar qo‘llanganini ma’lum qilgan.
Xarkiv viloyatining Dergachyov tumanida energetika infratuzilmasiga zarar yetkazilgani tasdiqlangan. Bu voqealar fonida AQSHning sobiq prezidenti Donald Trampning tinchlik rejasi haqida ma’lumotlar tarqaldi.
Dastlab Rossiya talablariga yaqin bo‘lgan bu rejaga Ukraina va AQSH o‘rtasidagi maslahatlar natijasida o‘zgartirishlar kiritilgan. Yangi hujjatda Rossiyaning hududiy masalalari ko‘tarilmasligi aytilmoqda va hujjat dekabr oyida Moskvaga taqdim etilishi kutilmoqda.

Россия устроила масштабные атаки на Украину
Российские войска провели очередные масштабные атаки на территории Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местных властей, основные удары были направлены на Киев и прилегающие районы с помощью беспилотников и авиационных бомб. В городах Днепр и Харьков также зафиксированы мощные взрывы.
По сообщению военной администрации города Киева, жилые дома пострадали как минимум в четырёх районах столицы. В районах Шевченковский и Соломенский повреждены 14- и 25-этажные дома, частный сектор и автомобили, возникли пожары.
В результате пострадали как минимум семь человек, в том числе 13-летний подросток. В районе Бровары также получили ранения двое человек.
В Харьковской области также были проведены мощные атаки. Вооружённые силы Украины сообщили о применении управляемых бомб.
В Дергачёвском районе Харьковской области подтверждён ущерб энергетической инфраструктуре. На фоне этих событий появились сведения о плане мира бывшего президента США Дональда Трампа.
Первоначально этот план, близкий к требованиям России, был изменён в результате консультаций между Украиной и США. В новом документе говорится, что территориальные вопросы России не поднимаются, и ожидается, что документ будет представлен Москве в декабре.
Тем не менее, президент России Владимир Путин заявил, что атаки продолжатся, пока вооружённые силы Украины не отступят с позиций в Донбассе. Он отметил, что не намерен менять свою позицию.