Kaspiy quvuri hujumi Qozog‘istonga 1,5 milliard dollar zarar yetkazdi
Qozog‘iston Kaspiy quvuri konsorsiumi (KTK)ga qilingan hujum oqibatida kamida 1,5 milliard dollar zarar ko‘rgani ma’lum qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda energetika sohasi eksperti Oljas Baydildinov RITV telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi. Unga ko‘ra, ushbu zarar Qozog‘istonning yirik shaharlaridan biri – Ostona yoki Olmaota shaharlarining yillik byudjetiga teng.
Baydildinovning so‘zlariga ko‘ra, KTK orqali neft asosan Yevropa bozorlariga yetkazib beriladi. Konsorsium oyiga olti million tonnadan ortiq neft tashiydi, bu hajmning 90 foizi Qozog‘istondan eksport qilinayotgan neftga to‘g‘ri keladi.
Mutaxassis ta’kidlaganidek, bu Qozog‘iston nefti emas, balki mamlakat hududidan o‘tuvchi eksport neftidir. Qozog‘iston Energetika vazirligining ma’lumotiga ko‘ra, 29-noyabr kuni KTK infratuzilmasiga dengiz dronlari yordamida hujum qilingan.
Natijada neft kompleksi uskunalari jiddiy zarar ko‘rgan. Vazirlik bu kabi fuqarolik obyektlariga hujumlarni nomaqbul deb atab, bunday holatlar global energiya xavfsizligiga tahdid solishini ta’kidladi.
Hukumat esa yuzaga kelgan vaziyatga javoban neft eksportini muqobil yo‘nalishlarga zudlik bilan yo‘naltirish rejasini ishga tushirdi.

Атака на Каспийский трубопровод нанесла Казахстану ущерб в 1,5 миллиарда долларов
Сообщается, что Казахстан понёс убытки не менее 1,5 миллиарда долларов в результате атаки на консорциум Каспийского трубопровода (КТК). Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом в интервью телеканалу RITV сообщил эксперт в области энергетики Олжас Байдилдинов. По его словам, этот ущерб сопоставим с годовым бюджетом одного из крупных городов Казахстана — Астаны или Алматы.
По словам Байдилдинова, через КТК нефть в основном поставляется на европейские рынки. Консорциум транспортирует более шести миллионов тонн нефти в месяц, из которых 90 процентов приходится на экспортируемую из Казахстана нефть.
Как отметил специалист, это не казахстанская нефть, а экспортная нефть, проходящая через территорию страны. По данным Министерства энергетики Казахстана, 29 ноября на инфраструктуру КТК была совершена атака с помощью морских дронов.
В результате оборудование нефтяного комплекса получило серьёзные повреждения. Министерство назвало такие атаки на гражданские объекты недопустимыми и подчеркнуло, что подобные инциденты представляют угрозу для глобальной энергетической безопасности.
Правительство в ответ на сложившуюся ситуацию запустило план по оперативному перенаправлению экспорта нефти по альтернативным маршрутам.