OPEK+ tashkiloti neft qazib olish bo‘yicha joriy kvotalarni 2024-yil oxirigacha uzaytirishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror tashkilotning rasmiy saytida e’lon qilindi. 30-noyabr kuni OPEK davlatlari vakillari yig‘ilishida mazkur qaror tasdiqlandi.
Tashkilot vakillarining ma’lum qilishicha, neft qazib olish kvotalariga oid masalalar har oyda ikki marta o‘tkaziladigan qo‘mita uchrashuvlarida ko‘rib chiqiladi. Tashkilot bayonotida sakkizta ishtirokchi davlat kuniga 1,65 million barrel neft qazib chiqarishni qisman yoki to‘liq tiklashi mumkinligi qayd etilgan.
Bu qaror bozor sharoitlari va ehtiyojlardan kelib chiqib amalga oshiriladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, joriy yilda umumiy uglevodorod qazib olish hajmi kuniga 39,7 million barrelni tashkil etmoqda.
OPEK+ hisob-kitoblariga ko‘ra, 2030-yilga kelib global neft savdosi hajmi kuniga 61 million barrelga yetishi kutilmoqda. O‘tgan yilda bu ko‘rsatkich 55 million barrelni tashkil qilgan edi.

OPEK+ продлила квоты на добычу нефти до 2024 года
Организация ОПЕК+ решила продлить действующие квоты на добычу нефти до конца 2024 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было опубликовано на официальном сайте организации. 30 ноября на встрече представителей стран ОПЕК данное решение было утверждено.
По словам представителей организации, вопросы, касающиеся квот на добычу нефти, рассматриваются на заседаниях комитета, которые проводятся два раза в месяц. В заявлении организации отмечается, что восемь стран-участниц могут частично или полностью восстановить добычу нефти до 1,65 миллиона баррелей в день.
Это решение принимается с учётом рыночных условий и потребностей. По данным, в текущем году общий объём добычи углеводородов составляет 39,7 миллиона баррелей в день.
По расчётам ОПЕК+, к 2030 году объём мировой торговли нефтью ожидается на уровне 61 миллиона баррелей в день. В прошлом году этот показатель составлял 55 миллионов баррелей.
Прогнозируется, что экспорт углеводородов из стран Ближнего Востока увеличится до 23,5 миллиона баррелей в день. Основными покупателями нефти станут страны Азиатско-Тихоокеанского региона.