AQSh va Ukraina muzokaralari muhim savollarni ochiq qoldirdi
AQSh va Ukraina o‘rtasida Floridada bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Wall Street Journal nashrining AQSh ma’muriyatidagi manbalariga tayanib xabar berishicha, muzokaralarda Ukraina mojarosiga doir bir qator muhim masalalar ochiq qolgan. Xususan, Kiyev uchun xavfsizlik kafolatlari va AQSh hamda uning ittifoqchilarining majburiyatlari bo‘yicha aniq kelishuvga erishilmagan.
Muzokaralar besh soat davom etib, ishtirokchilar tomonidan "murakkab, ammo samarali" deb baholandi. Uchrashuv davomida Kiyev va Moskva o‘rtasidagi ehtimoliy hududiy kelishuvlar, jumladan, Rossiya bilan urushdan keyingi chegaralarni belgilash masalasi muhokama qilingan.
Eng qiyin masala Rossiya tomonidan qo‘shib olingan hududlarning xalqaro miqyosda tan olinishi bilan bog‘liq bo‘lib qoldi. Muzokaralar AQSh prezidentining maxsus elchisi Stiv Vitkoffga tegishli kurortda o‘tkazildi.
Unda AQSh Davlat kotibi Marko Rubio va prezident maslahatchisi Jared Kushner kabi yuqori martabali vakillar ishtirok etdi. AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp muzokaralar haqida fikr bildirar ekan, kelishuvga erishish uchun "haqiqiy imkoniyat" borligini ta’kidladi.
Uchrashuv natijalarini ijobiy baholagan Tramp rasmiy xabarlarga qarama-qarshi fikr bildirdi. Davlat kotibi Marko Rubio esa muzokaralarda faqat harbiy harakatlarni to‘xtatish masalasi emas, balki boshqa muhim mavzular ham ko‘tarilganini aytdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Jenevadagi avvalgi muzokaralarda yaratilgan asos bu gal yanada rivojlantirildi. Muhokama qilingan masalalar orasida Ukrainadagi saylovlar jadvali va hududiy kelishuvlar ham bor edi.

США и Украина переговоры оставили важные вопросы открытыми
По информации издания Wall Street Journal, ссылающегося на источники в администрации США, в ходе переговоров остался ряд важных вопросов, касающихся конфликта в Украине. В частности, не было достигнуто четкого соглашения по гарантиям безопасности для Киева и обязательствам США и их союзников.
Переговоры длились пять часов и были охарактеризованы участниками как «сложные, но эффективные». В ходе встречи обсуждались возможные территориальные соглашения между Киевом и Москвой, включая вопрос установления послевоенных границ с Россией.
Самым сложным вопросом стало международное признание территорий, присоединённых Россией. Переговоры проходили в курортном месте, принадлежащем специальному посланнику президента США Стиву Уиткоффу.
В них участвовали высокопоставленные представители, такие как госсекретарь США Марко Рубио и советник президента Джаред Кушнер. Бывший президент США Дональд Трамп, комментируя переговоры, подчеркнул, что существует «реальная возможность» достичь соглашения.
Трамп положительно оценил результаты встречи, выразив мнение, противоположное официальным сообщениям. Госсекретарь Марко Рубио отметил, что на переговорах обсуждались не только вопросы прекращения военных действий, но и другие важные темы.
По его словам, основа, заложенная на предыдущих переговорах в Женеве, была дополнительно развита. Среди обсуждаемых вопросов были график выборов в Украине и территориальные соглашения.