Xirosimada o‘zbek taomlari restorani va savdo uyi ochildi
Yaponiyaning Xirosima shahrida o‘zbek milliy taomlari restorani va Namangan viloyatining savdo uyi ochildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha hududiy brendlarni targ‘ib qilish hamda savdo va madaniy aloqalarni rivojlantirishni maqsad qilgan. Restoranda yaponiyalik mehmonlarga o‘zbek oshxonasining an’anaviy taomlari, jumladan, palov, somsa, sho‘rva, lag‘mon va qozon-kabob taqdim etiladi.
Namangan viloyatining savdo uyi esa sanoat, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik, hunarmandchilik mahsulotlari va gastronomik brendlarni targ‘ib qilish uchun asosiy maydon sifatida faoliyat yuritadi. Mazkur loyiha ikki davlat tadbirkorlari o‘rtasida yangi eksport yo‘nalishlarini rivojlantirish va bevosita hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladi.
Ushbu tashabbus o‘zbek milliy oshxonasi va mahsulotlarini xalqaro miqyosda tanitish, shuningdek, savdo aloqalarini mustahkamlashga qaratilgan muhim qadam bo‘lib, ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy va madaniy hamkorlikni mustahkamlashda katta ahamiyat kasb etadi.

В Хиросиме открылся ресторан и торговый дом узбекской кухни
В японском городе Хиросима открыт ресторан узбекской национальной кухни и торговый дом Наманганской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект направлен на продвижение региональных брендов, а также развитие торговых и культурных связей. В ресторане японским гостям будут предложены традиционные блюда узбекской кухни, в том числе плов, самса, шурпа, лагман и казан-кебаб.
Торговый дом Наманганской области будет функционировать как основная площадка для продвижения продукции промышленности, сельского хозяйства, текстиля, ремесел и гастрономических брендов. Этот проект способствует развитию новых экспортных направлений и установлению прямых партнерских связей между предпринимателями двух стран.
Эта инициатива является важным шагом в международном продвижении узбекской национальной кухни и продукции, а также в укреплении торговых связей, что имеет большое значение для развития экономического и культурного сотрудничества между двумя странами.