Aktobeda avtobus halokati: o‘zbekistonliklar jabrlanmadi
2025 yil 30 noyabr kuni soat 21:00da Qozog‘istonning Aktobe viloyatida Rossiya Federatsiyasi – Aktobe – Qizilorda – Almata yo‘nalishida harakatlanayotgan yo‘lovchi avtobusi yo‘l-transport hodisasiga uchradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Avtobus Moskva – Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha qatnovni amalga oshirayotgan edi. O‘zbekistonning Aktau shahridagi Bosh konsulxonasining ma’lumotiga ko‘ra, avtobusda 54 nafar o‘zbekistonlik yo‘lovchi bo‘lgan.
Hodisa oqibatida jabrlanganlar va halok bo‘lganlar yo‘q. Barcha yo‘lovchilar Aktobe viloyati Aytekebi tumanidagi Qorabutoq qishlog‘ida joylashgan masjidga vaqtincha joylashtirildi.
U yerda ularga zarur yordam ko‘rsatildi. Mazkur vaziyat O‘zbekistonning Qozog‘istondagi Elchixonasi va Bosh konsulligi tomonidan nazoratga olingan.
Qozog‘istonning mas’ul idoralari bilan doimiy aloqa o‘rnatilgan. Yo‘lovchilarni tezda O‘zbekistonga qaytarish uchun zarur chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

Актобе автобусная авария: узбекистанцы не пострадали
30 ноября 2025 года в 21:00 в Актюбинской области Казахстана пассажирский автобус, следовавший по маршруту Российская Федерация – Актобе – Кызылорда – Алматы, попал в дорожно-транспортное происшествие. Об этом сообщает Zamin.uz.
Автобус выполнял рейс по маршруту Москва – Ташкент. По информации Генерального консульства Узбекистана в Актау, в автобусе находились 54 пассажира из Узбекистана.
В результате происшествия пострадавших и погибших нет. Все пассажиры были временно размещены в мечети, расположенной в селе Карабуток Айтекебийского района Актюбинской области.
Там им была оказана необходимая помощь. Данная ситуация находится под контролем Посольства Узбекистана в Казахстане и Генерального консульства.
Установлена постоянная связь с ответственными органами Казахстана. Принимаются необходимые меры для скорейшего возвращения пассажиров в Узбекистан.