Fransiya maktablarida telefon taqiqi kengaytiriladi
Fransiya prezidenti Emmanuel Makron mamlakatda o‘rta maktablarda amalda bo‘lgan mobil telefonlardan foydalanish taqiqi kelgusi o‘quv yilidan yuqori sinf o‘quvchilariga ham tatbiq etilishini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora 2025-yildan boshlab bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. Bu yangi siyosat hozirgacha yuzga yaqin maktabda sinovdan o‘tkazilib, muvaffaqiyatli natijalar bergan.
Prezident Makronning ta’kidlashicha, bu qadam yoshlar o‘rtasidagi yolg‘izlik va ruhiy salomatlik muammolarini kamaytirishga qaratilgan. Ijtimoiy tarmoqlarda haddan tashqari ko‘p vaqt o‘tkazish o‘quvchilarning psixologik holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Shuning uchun maktablarda telefonlardan foydalanishni cheklash orqali o‘quvchilarning ruhiy va jismoniy sog‘lig‘ini yaxshilashga erishish maqsad qilingan. “Raqamli tanaffus” deb nomlangan bu tashabbus yoshlarni ijtimoiy tarmoqlardan uzoqlashtirib, ularning o‘zaro muloqot va darslarga bo‘lgan e’tiborini oshirishga xizmat qiladi.

Запрет на телефоны в школах Франции будет расширен
Президент Франции Эммануэль Макрон объявил, что запрет на использование мобильных телефонов в средних школах страны, который действует в настоящее время, с следующего учебного года будет распространяться и на старшеклассников. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта мера будет поэтапно внедряться с 2025 года. Новая политика была протестирована примерно в ста школах и показала успешные результаты.
По словам президента Макрона, этот шаг направлен на снижение проблем одиночества и психического здоровья среди молодежи. Чрезмерное время, проведенное в социальных сетях, может негативно влиять на психологическое состояние учащихся.
Поэтому ограничение использования телефонов в школах направлено на улучшение психического и физического здоровья учеников. Эта инициатива, названная «цифровым перерывом», помогает молодым людям дистанцироваться от социальных сетей и повышает их внимание к общению и учебе.