Eronning eng yirik konlaridan birida taxminan 61 million tonna oltin zaxirasi topilgani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mahalliy ommaviy axborot vositalari 1-dekabr kuni ma’lum qildi. Ushbu topilma mamlakat iqtisodiyotiga katta foyda keltirishi kutilmoqda.
Xabarni Al Arabiya nashri tasdiqlagan. Yangi oltin zaxirasi Xuroson viloyatidagi xususiy Shadan oltin konida aniqlangan.
Bu kon mamlakatdagi eng muhim konlardan biriga aylanishi mumkin. Eronning Sanoat, konlar va savdo vazirligi ushbu ma’lumotni tasdiqlagan.
Konda 7,95 million tonna oksidlangan oltin va 53,1 million tonna sulfid oltin rudasi mavjudligi aniqlangan. Oksidlangan oltin rudasi qazib olish uchun arzon va oson bo‘lgani sababli iqtisodiy jihatdan samaraliroq hisoblanadi.
Eron o‘z milliy oltin zaxiralarining aniq miqdorini oshkor qilmagan bo‘lsa-da, oxirgi yillarda mamlakatning oltin xaridlari keskin oshgani qayd etilgan. ISNA axborot agentligi ma’lumotiga ko‘ra, Eron Markaziy banki 2023-2024-yillar davomida dunyo bo‘yicha eng ko‘p oltin sotib olgan beshta markaziy bankdan biri bo‘lgan.
Markaziy bank rahbari Mohammadreza Farzin bu ma’lumotni tasdiqlagan. Markaziy bank rasmiysi Yekta Ashrafi ta’kidlashicha, oltin zaxiralarini ko‘paytirish xalqaro sanksiyalar sharoitida mamlakat iqtisodiyotini mustahkamlash uchun muhim ahamiyatga ega.
Hozirgi kunda Eronda 15 ta oltin koni mavjud bo‘lib, ulardan eng kattasi Zarshouran koni hisoblanadi. Bundan tashqari, rialning qadrsizlanishi va yuqori inflyatsiya sababli ko‘plab eronliklar oltinni xavfsiz investitsiya vositasi sifatida ko‘rmoqda.

В Хорасане Ирана обнаружено 61 миллион тонн золота
Сообщается, что на одном из крупнейших месторождений Ирана обнаружены запасы золота примерно в 61 миллион тонн. Об этом сообщил Zamin.uz.
Местные СМИ сообщили об этом 1 декабря. Ожидается, что это открытие принесет значительную пользу экономике страны.
Новость была подтверждена изданием Al Arabiya. Новый золотой запас обнаружен на частной шахте Шадан в провинции Хорасан.
Это месторождение может стать одним из важнейших в стране. Министерство промышленности, шахт и торговли Ирана подтвердило эту информацию.
На месторождении выявлено 7,95 миллиона тонн окисленного золота и 53,1 миллиона тонн сульфидной золотой руды. Окисленная золотая руда считается экономически более выгодной, так как её добыча дешевле и проще.
Хотя Иран не раскрывает точный объем своих национальных золотых запасов, отмечается резкий рост закупок золота в стране в последние годы. По данным информационного агентства ISNA, Центральный банк Ирана в 2023-2024 годах стал одним из пяти центральных банков мира, купивших наибольшее количество золота.
Глава Центрального банка Мохаммадреза Фарзин подтвердил эту информацию. Представитель банка Йекта Ашрафи подчеркнул, что увеличение золотых запасов имеет важное значение для укрепления экономики страны в условиях международных санкций.
В настоящее время в Иране насчитывается 15 золотых месторождений, крупнейшим из которых является месторождение Заршоуран. Кроме того, из-за девальвации риала и высокой инфляции многие иранцы рассматривают золото как надежный инвестиционный инструмент.
1 декабря на неофициальном рынке доллар США продавался примерно по 1,17 миллиона риалов, а евро — по 1,36 миллиона риалов.