«Samarqand-2028» sun’iy yo‘ldoshi ishga tushiriladi
Xitoyning STAR.VISION kompaniyasi o‘zining giperspektral sun’iy yo‘ldoshlaridan biriga «Samarqand-2028» nomini berishga qaror qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu tashabbus O‘zbekistonda 2028-yilda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Xalqaro Astronavtika Kongressini qo‘llab-quvvatlash maqsadida amalga oshirilmoqda. Shu bilan birga, kompaniya va «O‘zbekkosmos» agentligi o‘rtasida strategik memorandum imzolangan.
Mazkur memorandum sun’iy yo‘ldoshlar sohasida hamkorlikni rivojlantirish, kosmik texnologiyalarni takomillashtirish va ilmiy-texnologik integratsiyani mustahkamlashni ko‘zda tutadi. Shuningdek, tomonlar giperspektral ma’lumotlardan foydalanib, paxta va bug‘doyning milliy xaritalarini yaratish bo‘yicha hamkorlik qilishga kelishib oldilar.
Ushbu loyihalar O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi va kosmik tadqiqotlar sohasidagi salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.

«Спутник «Самарканд-2028» будет запущен
Китайская компания STAR.VISION решила назвать один из своих гиперспектральных спутников «Самарканд-2028». Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта инициатива реализуется в поддержку Международного конгресса астронавтики, который планируется провести в Узбекистане в 2028 году. Кроме того, между компанией и агентством «Узбеккосмос» был подписан стратегический меморандум.
Данный меморандум предусматривает развитие сотрудничества в области спутниковых технологий, совершенствование космических технологий и укрепление научно-технологической интеграции. Также стороны договорились о сотрудничестве в создании национальных карт хлопка и пшеницы с использованием гиперспектральных данных.
Эти проекты направлены на повышение потенциала Узбекистана в сельском хозяйстве и космических исследованиях.