Kremlda maxfiy muzokaralar: 4 reja va murosa yo‘qligi haqida bayonot Chorshanba kuni ertalab Kremlda Rossiya va AQSH vakillari o‘rtasida Ukrainadagi urushni tinch yo‘l bilan hal etish bo‘yicha muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv besh soat davom etdi va Toshkent vaqti bilan 02:30 da yakunlandi. Rossiya tomonidan muzokaralarda Prezident Vladimir Putin va uning yordamchisi Yuriy Ushakov ishtirok etdi.
AQSH delegatsiyasidan esa Prezidentning maxsus vakili Stiven Uitkoff hamda Donald Trampning kuyovi Jared Kushner qatnashdi. Ushakovning ma’lum qilishicha, AQSH tomonidan Rossiyaga dastlabki «tinchlik rejasi»dan tashqari yana to‘rtta hujjat taqdim etilgan.
Biroq Vladimir Putin Vashingtonning qator takliflariga tanqidiy, hatto salbiy munosabat bildirgan. Muzokaralarda hududiy masalalar ham muhokama qilingan.
Ushakovning ta’kidlashicha, ayrim takliflar to‘liq rad etilmagan bo‘lsa-da, murosa uchun hali aniq yechim topilmagan. Shunga qaramay, u uchrashuvni foydali va mazmunli deb baholadi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tinchlikka erishish uchun hali ko‘p ish qilish kerak. Muzokaralar butunlay yopiq shaklda bo‘lib o‘tgan va uning tafsilotlari oshkor qilinmasligi ma’lum qilindi.
AQSH delegatsiyasi Trampga hisobot taqdim etadi, so‘ngra muzokaralar davom ettiriladi. Shu bilan birga, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy oson yechimlar kutmayotganini va AQSH delegatsiyasining Rossiyadagi muzokaralaridan keyingi signallarni diqqat bilan kuzatayotganini aytdi.
U Tramp bilan uchrashuv ehtimolini ham rad etmadi. Tinchlikka erishish yo‘lida muzokaralar davom etmoqda, ammo tomonlar o‘rtasida hali ko‘p muhokama talab qilinadi.

В Кремле прошли секретные переговоры: заявление о 4 планах и отсутствии компромисса В среду утром в Кремле состоялись переговоры между представителями России и США по мирному разрешению войны в Украине. Об этом сообщил Zamin.uz.
Встреча длилась пять часов и завершилась в 02:30 по ташкентскому времени. От России в переговорах участвовали Президент Владимир Путин и его помощник Юрий Ушаков.
От делегации США присутствовали специальный представитель Президента Стивен Уиткофф и зять Дональда Трампа Джаред Кушнер. По словам Ушакова, США представили России, помимо первоначального «плана мира», ещё четыре документа.
Однако Владимир Путин критически, а порой и негативно отнёсся к ряду предложений Вашингтона. В ходе переговоров обсуждались также территориальные вопросы.
По словам Ушакова, хотя некоторые предложения не были полностью отвергнуты, конкретного решения для компромисса пока не найдено. Тем не менее он оценил встречу как полезную и содержательную.
По его словам, для достижения мира предстоит ещё много работы. Переговоры проходили в полностью закрытом формате, и было объявлено, что детали не будут разглашаться.
Делегация США представит отчёт Трампу, после чего переговоры продолжатся. При этом президент Украины Владимир Зеленский заявил, что не ожидает лёгких решений и внимательно следит за сигналами после переговоров делегации США в России.
Он также не исключил возможность встречи с Трампом. Переговоры продолжаются на пути к миру, однако между сторонами ещё предстоит много обсуждений.