Ukraina Xavfsizlik xizmati (SBU) tomonidan Britaniya fuqarosi Devid Katmor hibsga olingani haqida xabar berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Ukraina qurolli kuchlari askarlarini tayyorlashda ishtirok etgan va Rossiya maxsus xizmatlari foydasiga josuslik faoliyati bilan shug‘ullanganlikda ayblanmoqda. Mazkur shaxs 2024-yilda Ukrainaga instruktor sifatida kelgan bo‘lib, avval Britaniya armiyasida xizmat qilgan va Yaqin Sharqdagi harbiy operatsiyalarda qatnashgan.
Tergov materiallariga ko‘ra, Devid Katmor Ukrainada josuslik va diversiya ishlarini amalga oshirgan. Rossiya maxsus xizmatlari unga mamlakat hududida siyosiy qotilliklarni amalga oshirish uchun qurol va o‘q-dorilar yetkazib berganlikda gumon qilinmoqda.
Xususan, u jamiyat arbobi Demyan Ganul, shuningdek, taniqli siyosatchilar Irina Farion va Andrey Parubiyni nishonga olgan qotillik rejalarida ishtirok etgan bo‘lishi mumkin. Irina Farionga qarshi suiqasd 2025-yil 19-iyul kuni Lviv shahrida sodir bo‘lgan.
Og‘ir jarohat olgan sobiq deputat shifoxonaga yotqizilgan, ammo shifokorlarning barcha sa’y-harakatlariga qaramay, hayotini saqlab qolishning imkoni bo‘lmagan. Shu yilning 30-avgust kuni esa Oliy Radaning sobiq spikeri Andrey Parubiyning o‘ldirilgani ma’lum qilindi.

Британский бывший военный обвинён в шпионаже на Украине
Сообщается, что Служба безопасности Украины (СБУ) задержала гражданина Великобритании Дэвида Катмора. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он обвиняется в участии в подготовке военнослужащих Вооружённых сил Украины и ведении шпионской деятельности в пользу российских спецслужб. Этот человек прибыл в Украину в 2024 году в качестве инструктора, ранее служил в британской армии и участвовал в военных операциях на Ближнем Востоке.
Согласно материалам следствия, Дэвид Катмор осуществлял шпионскую и диверсионную деятельность на территории Украины. Подозревается, что российские спецслужбы поставляли ему оружие и боеприпасы для совершения политических убийств на территории страны.
В частности, он мог участвовать в планах убийств общественного деятеля Демьяна Ганула, а также известных политиков Ирины Фарион и Андрея Парубия. Покушение на Ирину Фарион произошло 19 июля 2025 года во Львове.
Бывший депутат, получивший тяжёлые ранения, был госпитализирован, однако несмотря на все усилия врачей, спасти его жизнь не удалось. 30 августа этого года стало известно об убийстве бывшего спикера Верховной Рады Андрея Парубия.
Эти события рассматриваются как серьёзный случай, который может свидетельствовать о вмешательстве российских спецслужб во внутренние дела Украины. В настоящее время продолжается следствие.