Hindiston barcha smartfonlarga kuzatuv ilovasi o‘rnatadi
Hindiston hukumati Sanchar Saathi nomli yangi monitoring ilovasini mamlakatdagi barcha smartfonlarga o‘rnatishni talab qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror 1-dekabr kuni Hindiston Matbuot axboroti byurosi tomonidan e’lon qilindi. Hukumating fikriga ko‘ra, mazkur ilova kiberjinoyatchilik va firibgarlikka qarshi kurashish hamda fuqarolarni davlat faoliyati haqida xabardor qilish maqsadida joriy etilmoqda.
Sanchar Saathi ilovasi yordamida o‘g‘irlangan yoki yo‘qolgan telefonlarni aniqlash va bloklash mumkin. Shuningdek, ilova orqali hozirgacha 700 mingdan ortiq yo‘qolgan telefonlardagi ma’lumotlar tiklangan.
Hukumat qaroriga asosan, Apple, Samsung, Xiaomi kabi yirik smartfon ishlab chiqaruvchilar 90 kun ichida ushbu ilovani yangi va foydalanilayotgan barcha qurilmalarga o‘rnatishi kerak bo‘ladi. Biroq, bu talab turli munozaralarga sabab bo‘lmoqda.
Muxolifat va huquq himoyachilari bu tashabbusni keskin tanqid qilib, uni konstitutsiyaga zid deb baholashmoqda. Ularning fikricha, hukumat ushbu ilova orqali fuqarolar ustidan nazoratni kuchaytirishni rejalashtirgan bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, Apple kompaniyasi bu talabni bajarishni rejalashtirmayotganini ma’lum qildi. Reuters agentligining xabariga ko‘ra, kompaniya Nyu-Dehli hukumatiga o‘z xavotirlarini yetkazishni mo‘ljallamoqda.
Ushbu tashabbus Hindistondagi texnologik rivojlanish va davlat siyosatining yangi bosqichini boshlab berishi kutilmoqda. Ammo bu qaror shaxsiy hayot daxlsizligiga oid muammolarni ham keltirib chiqarishi ehtimoldan xoli emas.

Индия установит приложение для отслеживания на все смартфоны
Правительство Индии требует установить новое приложение для мониторинга под названием Sanchar Saathi на все смартфоны в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было объявлено 1 декабря Бюро информации и прессы Индии. По мнению правительства, данное приложение вводится с целью борьбы с киберпреступностью и мошенничеством, а также для информирования граждан о деятельности государства.
С помощью приложения Sanchar Saathi можно обнаруживать и блокировать украденные или потерянные телефоны. Кроме того, через приложение уже восстановлено более 700 тысяч данных с потерянных устройств.
Согласно решению правительства, крупные производители смартфонов, такие как Apple, Samsung, Xiaomi, должны установить это приложение на все новые и используемые устройства в течение 90 дней. Однако это требование вызывает различные споры.
Оппозиция и правозащитники резко критикуют эту инициативу, оценивая её как противоречащую конституции. По их мнению, правительство может планировать усилить контроль над гражданами через это приложение.
Кроме того, компания Apple заявила, что не планирует выполнять это требование. По данным агентства Reuters, компания намерена донести свои опасения до правительства Нью-Дели.
Ожидается, что эта инициатива ознаменует новый этап технологического развития и государственной политики в Индии. Однако это решение также может вызвать проблемы, связанные с неприкосновенностью личной жизни.