Hindistonda bo‘rilar hujumiga qarshi choralar kuchaytirildi
Hindistonda odamlar xavfsizligini ta’minlash maqsadida yovvoyi bo‘rilarga qarshi kurash choralari kuchaytirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Maxsus dronlar, fototuzoq kameralar va snayper guruhlari Uttar-Pradesh shtatida bo‘rilarni kuzatish va ularning odamlar hayotiga tahdidini kamaytirish uchun ishga jalb qilindi. So‘nggi uch oy ichida bo‘rilar hujumi natijasida 9 nafar inson, asosan bolalar halok bo‘lgani qayd etilgan.
Bu haqda Le Figaro nashri xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, bo‘rilar odatda kechasi faol bo‘lsa-da, hozirgi paytda kunduzi ham hujum qilmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, bu holat ularning yashash muhitining buzilishi yoki oziq-ovqat yetishmasligi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. O‘rmon xo‘jaligi vakili Rama Singx Yadavning ta’kidlashicha, hududda xavfsizlikni ta’minlash uchun barcha zarur choralar ko‘rilmoqda.
Misol tariqasida, 29-noyabr kuni bir bo‘ri onaning yonida uxlab yotgan 10 oylik chaqaloqni olib ketgani ma’lum qilingan. Bundan bir kun oldin esa 5 yoshli bola o‘z uyi oldida bo‘rining hujumiga uchrab, halok bo‘lgan.
Mazkur hodisalar mahalliy aholida katta xavotir uyg‘otgan. Ko‘pchilik bolalarni hatto hovliga ham chiqarishga jur’at etmayapti.
Hindistonda taxminan 3000 ga yaqin bo‘ri yashaydi, ularning aksariyati qo‘riqlanadigan hududlardan tashqarida, aholi yashash joylariga yaqin yerlarda uchraydi. Hukumat tomonidan amalga oshirilayotgan choralar yovvoyi tabiatni nazorat qilish va jamoat xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.

В Индии усилены меры против нападений волков
В Индии усиливаются меры борьбы с дикими волками для обеспечения безопасности людей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специальные дроны, фотоловушки и снайперские группы были привлечены в штате Уттар-Прадеш для наблюдения за волками и снижения угрозы для жизни людей. За последние три месяца зафиксировано 9 смертей, в основном детей, в результате нападений волков.
Об этом сообщает издание Le Figaro. Согласно информации, волки обычно активны ночью, однако в настоящее время они нападают и днем.
По мнению специалистов, это может быть связано с нарушением их среды обитания или нехваткой пищи. Представитель лесного хозяйства Рама Сингх Ядав подчеркнул, что в регионе принимаются все необходимые меры для обеспечения безопасности.
В качестве примера сообщается, что 29 ноября волк унес 10-месячного ребенка, спавшего рядом с матерью. За день до этого 5-летний мальчик погиб в результате нападения волка у своего дома.
Эти происшествия вызвали большую тревогу среди местных жителей. Многие боятся даже выпускать детей во двор.
В Индии проживает около 3000 волков, большинство из которых находятся вне охраняемых территорий, вблизи населенных пунктов. Меры, предпринимаемые правительством, направлены на контроль за дикой природой и обеспечение общественной безопасности.