U Yamanlik husiychilar pozitsiyalariga rejalashtirilgan havodan zarbalar haqida Signal messenjerida jurnalist ishtirok etgan guruhga ma’lumot yuborgan. Bu holat Amerika qo‘shinlari xavfsizligini xavf ostiga qo‘yishi mumkin edi.
CNN va AP agentliklari xabariga ko‘ra, bu holat Pentagon bosh inspektori tomonidan o‘rganilgan. Surishtiruv natijasida aniqlanishicha, Hegset maxfiylik darajasini pasaytirishga ruxsati bo‘lsa-da, Pentagonning ichki qoidalarini buzgani qayd etilgan.
U xizmat vazifalarida shaxsiy qurilmasidan foydalangan. Shu sababli inspektor xodimlarning qo‘shimcha o‘qitilishini tavsiya qildi.
Hegset inspektor bilan shaxsan suhbatlashishdan bosh tortgan, biroq yozma ravishda o‘z harakatlarini oqlashga uringan. U chatda faqat xavfsizlikka tahdid solmaydigan ma’lumotlarni berganini ta’kidlagan.
Jumladan, harbiy samolyotlarning uchish vaqti haqida yozgan. Pentagon Hegsetni qo‘llab-quvvatlab chiqdi.
Harbiy idora vakili Shon Parnell bosh inspektor tekshiruvi vazirni oqlaganini va maxfiy ma’lumot tarqatilmaganini ta’kidladi. Shuningdek, AQSh prezidenti Donald Tramp ham Hegsetni qo‘llab-quvvatlashini ma’lum qildi.
Biroq The Atlantic nashri bosh muharriri Jeffri Goldberg o‘zining ushbu chatga tasodifan qo‘shib yuborilganini aytib o‘tdi. Chatda yuqori martabali amaldorlar, jumladan, Milliy xavfsizlik maslahatchilari va razvedka rahbarlari ham bo‘lgan.
Nashr ushbu yozishmalar stenogrammasini e’lon qilib, voqeaga e’tibor qaratdi. Bu holat Pentagon ichki qoidalariga amal qilish masalasini yana bir bor kun tartibiga olib chiqdi.

Министр Пентагона подвергся критике за разглашение секретной информации
В марте 2025 года министр обороны США Пит Хегсет подвергся критике за неправильное разглашение секретной информации. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он отправил информацию группе с участием журналиста в мессенджере Signal о запланированных воздушных ударах по позициям йеменских хуситов. Эта ситуация могла поставить под угрозу безопасность американских войск.
По данным агентств CNN и AP, этот инцидент был расследован главным инспектором Пентагона. В ходе расследования выяснилось, что, несмотря на разрешение на понижение уровня секретности, Хегсет нарушил внутренние правила Пентагона.
Он использовал личное устройство во время служебных обязанностей. Поэтому инспектор рекомендовал дополнительное обучение сотрудников.
Хегсет отказался лично общаться с инспектором, но попытался оправдать свои действия в письменной форме. Он подчеркнул, что в чате предоставлял только информацию, не представляющую угрозы безопасности.
В частности, он писал о времени вылета военных самолетов. Пентагон выразил поддержку Хегсету.
Представитель военного ведомства Шон Парнелл отметил, что проверка главного инспектора оправдала министра и секретная информация не была распространена. Также президент США Дональд Трамп заявил о своей поддержке Хегсета.
Однако главный редактор издания The Atlantic Джеффри Голдберг сообщил, что был случайно добавлен в этот чат. В чате также находились высокопоставленные чиновники, включая советников по национальной безопасности и руководителей разведки.
Издание опубликовало стенограмму переписки, привлекая внимание к инциденту. Этот случай вновь поставил на повестку дня вопрос соблюдения внутренних правил Пентагона.