Qozog‘istonda jamoat joylarida burqa taqiqlandi
Qozog‘istonda jamoat joylarida burqa va paranji kiyishni taqiqlashga qaratilgan yangi qonun loyihasi parlament tomonidan qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun 3-dekabr kuni Majlisning quyi palatasida ikkinchi o‘qishda ma’qullangan va endi Senatda ko‘rib chiqilishi kutilmoqda. Agar hujjat Senatda ham tasdiqlansa, uni davlat rahbari Qosim-Jomart To‘qayev imzolashi mumkin.
Qonunga ko‘ra, jamoat joylarida yuzni yopuvchi kiyim kiygan shaxs birinchi marta ogohlantiriladi. Agar bu holat qayta takrorlansa, 10 oylik hisoblash ko‘rsatkichi miqdorida, ya’ni 40 ming tenge (taxminan 80 dollar) jarima solinadi.
Ushbu chora-tadbirlarning asosiy maqsadi jamoat joylarida yuzni yopishni cheklash va odamlar o‘rtasida ochiq muloqotni ta’minlashdir. Qonun Ma’muriy huquqbuzarliklar to‘g‘risidagi kodeksga o‘zgartirishlar kiritishni ham nazarda tutadi.
Unda din yoki siyosiy maqsadlar uchun majburiy kiyimlarni taqiqlash masalasi ham ko‘rib chiqilgan. Burqa ham ushbu taqiqlangan kiyimlar qatoriga kiritiladi.
Qozog‘istonda burqani taqiqlash masalasi bir necha yildan beri muhokama qilinmoqda. Prezident Qosim-Jomart To‘qayev 2024-yilning mart oyida burqani radikal va ekstremistik kayfiyatdagi shaxslar ayollarga majburan kiydirayotganini ta’kidlagan edi.
Uning fikricha, bu kiyim Qozog‘istonning an’anaviy qadriyatlariga mos emas. Shuningdek, 2023-yilning oktyabr oyida O‘zbekistonda ham yuzni yopuvchi kiyimlarga ma’muriy jarimalar belgilash haqidagi qonun qabul qilingani ma’lum.

В Казахстане в общественных местах запретили ношение бурки
В Казахстане парламент принял новый законопроект, направленный на запрет ношения бурки и паранджи в общественных местах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный закон был одобрен 3 декабря во втором чтении в нижней палате Мажилиса и теперь ожидается его рассмотрение в Сенате. Если документ будет также утверждён в Сенате, его может подписать глава государства Касым-Жомарт Токаев.
Согласно закону, лицо, которое впервые наденет одежду, закрывающую лицо в общественных местах, будет предупреждено. Если это повторится, будет наложен штраф в размере 40 тысяч тенге (примерно 80 долларов), что соответствует 10 месячным расчетным показателям.
Основная цель этих мер — ограничить закрытие лица в общественных местах и обеспечить открытое общение между людьми. Закон также предусматривает внесение изменений в Кодекс об административных правонарушениях.
В нём рассматривается вопрос запрета обязательной одежды по религиозным или политическим мотивам. Бурка также включается в перечень запрещённой одежды.
Вопрос запрета бурки в Казахстане обсуждается уже несколько лет. Президент Касым-Жомарт Токаев в марте 2024 года отметил, что бурку насильно навязывают женщинам лица с радикальными и экстремистскими настроениями.
По его мнению, эта одежда не соответствует традиционным ценностям Казахстана. Также в октябре 2023 года в Узбекистане был принят закон о введении административных штрафов за ношение одежды, закрывающей лицо.