Qozog‘istonda bolalarga ijtimoiy tarmoq cheklovi kutilmoqda
Qozog‘iston hukumati 16 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun ijtimoiy tarmoqlarda akkaunt ochishni taqiqlashni rejalashtirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu cheklov videoxostinglar, ijtimoiy tarmoqlar va boshqa yirik onlayn platformalarga nisbatan joriy etilishi mumkin. Mazkur qaror bolalarni zararli kontentdan himoya qilish maqsadida ishlab chiqilgan.
Cheklov faqat messenjerlarga taalluqli emas, ya’ni bolalar ushbu platformalardan foydalanishda davom etishlari mumkin. Ma’lumotlarga ko‘ra, qonun loyihasi bir necha bor qayta ko‘rib chiqilib, 80 dan ortiq o‘zgartirishlar kiritilgan.
Agar tasdiqlansa, yangi qoidalar kelgusi yilda kuchga kirishi mumkin. Mutasaddilarning ta’kidlashicha, mazkur choralar bolalarning onlayn xavfsizligini ta’minlash va ularning sog‘lom rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash uchun ishlab chiqilgan.
Hozirda ushbu tashabbus katta e’tiborda bo‘lib, uning amalga oshirilishi jamiyatda keng muhokama qilinmoqda.

В Казахстане ожидается ограничение социальных сетей для детей
Правительство Казахстана планирует запретить открытие аккаунтов в социальных сетях для детей до 16 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это ограничение может быть введено в отношении видеохостингов, социальных сетей и других крупных онлайн-платформ. Данное решение разработано с целью защиты детей от вредоносного контента.
Ограничение не касается только мессенджеров, то есть дети смогут продолжать пользоваться этими платформами. По данным, законопроект был пересмотрен несколько раз и в него внесено более 80 изменений.
Если будет одобрено, новые правила могут вступить в силу в следующем году. По словам ответственных лиц, эти меры разработаны для обеспечения онлайн-безопасности детей и поддержки их здорового развития.
В настоящее время эта инициатива находится в центре внимания и её реализация широко обсуждается в обществе.