Putin Hindistonda: Neft, mudofaa va savdo aloqalari muhokamada
Rossiya Prezidenti Vladimir Putin Hindistonga ikki kunlik rasmiy tashrif bilan yetib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dehli shahrida uni Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi samimiy kutib oldi. Tashrif davomida ikki davlat o‘rtasidagi iqtisodiy va strategik hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan bir qator kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.
Hindiston Rossiya neftining eng yirik xaridorlaridan biri hisoblanadi. Avvalgi yillarda Hindistonning neft importidagi Rossiya ulushi 2,5 foizni tashkil etgan bo‘lsa, hozirda bu ko‘rsatkich 35 foizga yetgan.
Bu o‘zgarish Moskvaning cheklangan eksport imkoniyatlaridan foydalangan holda neft narxlari bo‘yicha imtiyozlar olish bilan bog‘liq. Shuningdek, mudofaa sohasida hamkorlik davom etmoqda.
Hindiston harbiy havo kuchlari ko‘p jihatdan Rossiya texnikasiga, xususan, Suxoi-30 qiruvchi samolyotlari va S-400 havo mudofaa tizimlariga tayanadi. Kelgusida Hindiston S-500 tizimlari va Su-57 beshinchi avlod qiruvchilarini xarid qilishni rejalashtirayotgani ma’lum.
Narendra Modi Rossiya bilan savdo va iqtisodiy aloqalarni yanada diversifikatsiya qilishni maqsad qilgan. Neft va mudofaa sohalaridan tashqari, boshqa tarmoqlarda hamkorlikni rivojlantirish Hindistonning strategik mustaqilligini ta’minlash hamda G‘arb davlatlari bilan hamkorlikni davom ettirishda muhim rol o‘ynashi kutilmoqda.

Путин в Индии: обсуждение нефти, обороны и торговых связей
Президент России Владимир Путин прибыл в Индию с официальным двухдневным визитом. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Дели его тепло встретил премьер-министр Индии Нарендра Моди. В ходе визита ожидается подписание ряда соглашений, направленных на развитие экономического и стратегического сотрудничества между двумя странами.
Индия является одним из крупнейших покупателей российской нефти. Если в предыдущие годы доля России в импорте нефти Индией составляла 2,5%, то сейчас этот показатель достиг 35%.
Это изменение связано с получением преференций по ценам на нефть, используя ограниченные экспортные возможности Москвы. Также продолжается сотрудничество в области обороны.
Военно-воздушные силы Индии во многом зависят от российской техники, в частности, истребителей Су-30 и систем ПВО С-400. В будущем Индия планирует приобрести системы С-500 и истребители пятого поколения Су-57.
Нарендра Моди поставил цель диверсифицировать торгово-экономические связи с Россией. Помимо нефти и обороны, развитие сотрудничества в других отраслях ожидается сыграть важную роль в обеспечении стратегической независимости Индии и продолжении сотрудничества с западными странами.