Ispaniya va uch davlat "Yevrovideniye-2026"ni boykot qildi
"Yevrovideniye-2026" tanlovi atrofida yuzaga kelgan mojaro: Ispaniya va yana uch davlat boykot e’lon qildi Yevropa efir uzatuvchilar ittifoqi (EBU) tomonidan Isroilning "Yevrovideniye-2026" tanlovida ishtirok etishiga ruxsat berilgani tanlov atrofida jiddiy tortishuvlarga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayrim davlatlar Isroilni G‘azo hududidagi harbiy harakatlar va ularning og‘ir gumanitar oqibatlari tufayli tanlovdan chetlatishni taklif qilishdi. Ushbu qarorga norozilik bildirgan Irlandiya, Ispaniya, Niderlandiya va Sloveniya kelgusi yildagi tanlovni boykot qilishlarini e’lon qilishdi.
Mazkur davlatlar EBU yig‘ilishida Isroil masalasini yopiq ovoz berish yo‘li bilan hal qilishni talab qilishgan edi. Ammo Jenevada bo‘lib o‘tgan majlisda bu talab rad etilib, kelishuvga asoslangan yangi qoidalar tasdiqlandi.
Rasmiy bayonotga ko‘ra, "Yevrovideniye-2026" tanlovi rejalashtirilgan formatda, ammo xavfsizlik choralari kuchaytirilgan holda o‘tkaziladi. Isroil prezidenti Isaak Gersog EBU qarorini qo‘llab-quvvatlab, uni Isroilga nisbatan birdamlik va do‘stlik ifodasi sifatida baholadi.
Biroq, boykot e’lon qilgan davlatlarning tanlovdan chiqishi jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Xususan, Ispaniya "Katta beshlik" a’zosi bo‘lib, tanlovni moliyalashtirishda katta hissa qo‘shadi.
Ispaniya va Niderlandiyaning tanlovdan chiqishi musiqiy loyihaning nufuzi va birdamligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Ayrim yirik Yevropa davlatlarining qarori tanlovni musiqiy tadbirdan ko‘ra siyosiy maydonga aylantirib qo‘yayotgani haqida bahs-munozaralarning kuchayishiga sabab bo‘lmoqda.
Bu holat "Yevrovideniye"ning birdamlik va musiqiy san’atni targ‘ib qilishdagi asosiy maqsadlariga soya solishi ehtimoldan holi emas.

Испания и три страны бойкотировали "Евровидение-2026"
Конфликт вокруг конкурса "Евровидение-2026": Испания и ещё три страны объявили бойкот Решение Европейского вещательного союза (EBU) разрешить Израилю участвовать в конкурсе "Евровидение-2026" вызвало серьёзные споры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Некоторые страны предложили исключить Израиль из конкурса из-за военных действий в секторе Газа и их тяжёлых гуманитарных последствий. В знак протеста Ирландия, Испания, Нидерланды и Словения объявили о бойкоте конкурса в следующем году.
Эти страны требовали на собрании EBU решить вопрос об Израиле путём закрытого голосования. Однако на заседании в Женеве эта просьба была отклонена, и были утверждены новые правила на основе соглашения.
По официальному заявлению, конкурс "Евровидение-2026" пройдёт в запланированном формате, но с усиленными мерами безопасности. Президент Израиля Исаак Герцог поддержал решение EBU, оценив его как проявление солидарности и дружбы по отношению к Израилю.
Тем не менее, выход стран, объявивших бойкот, может иметь серьёзные последствия. В частности, Испания является членом "Большой пятёрки" и вносит значительный вклад в финансирование конкурса.
Выход Испании и Нидерландов из конкурса, как ожидается, негативно скажется на престижности и единстве музыкального проекта. Решение некоторых крупных европейских стран вызывает усиление дебатов о том, что конкурс превращается скорее в политическую арену, чем в музыкальное мероприятие.
Эта ситуация может бросить тень на основные цели "Евровидения" — единство и продвижение музыкального искусства.