Gretsiya 2026 yilda nafaqaxo‘rlar uchun eng ideal mamlakat bo‘ldi
"International Living" nashrining yillik global nafaqa indeksiga ko‘ra, 2026 yilda nafaqaxo‘rlar uchun eng ideal mamlakat sifatida Gretsiya e’tirof etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Minglab orollari, musaffo iqlimi va boy madaniy merosi bilan mashhur bo‘lgan Gretsiya nafaqaxo‘rlar uchun qulay hayot sharoitlarini taqdim etmoqda. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, zamonaviy davrda odamlarning o‘rtacha umr davomiyligi oshib borayotgani bois, ko‘plab nafaqaxo‘rlar hayotining so‘nggi yillarini chet elda o‘tkazishni afzal ko‘rmoqda.
Bu tendensiyani inobatga olgan holda, indeks turli mezonlarga asoslangan. Ular orasida yashash xarajatlari, tibbiy xizmat sifati, uy-joy bozori, viza tartiblari, iqlim va mahalliy jamiyatga moslashish imkoniyati kabi omillar bor.
Gretsiya ushbu mezonlarning aksariyatida yuqori natijalarni qayd etgan. Mamlakat nafaqaxo‘rlar uchun tejamkor va tinch hayotni, shuningdek, qulay rezidentlik imkoniyatlarini taklif qiladi.
Jumladan, "Oltin viza" dasturi orqali xorijliklarga 250 ming yevro miqdorida investitsiya evaziga yashash ruxsatnomasi olish imkoniyati yaratilgan. Shuningdek, mazkur reytingda ilgari yuqori o‘rinlarni egallab kelgan Portugaliya va Ispaniya bu safar pastroq pozitsiyalarda qayd etilgan.
Bunga ushbu mamlakatlardagi vizaga oid cheklovlar va yashash xarajatlarining oshishi sabab bo‘lgan. Ro‘yxatda, shuningdek, Italiya, Malayziya va Fransiya kabi davlatlar ham o‘rin olgan.

Греция стала самой идеальной страной для пенсионеров в 2026 году
По ежегодному глобальному пенсионному индексу издания "International Living", в 2026 году Греция признана самой идеальной страной для пенсионеров. Об этом сообщает Zamin.uz.
Греция, известная своими тысячами островов, чистым климатом и богатым культурным наследием, предлагает пенсионерам комфортные условия для жизни. Согласно результатам исследования, в современную эпоху, когда средняя продолжительность жизни людей увеличивается, многие пенсионеры предпочитают проводить последние годы жизни за границей.
Учитывая эту тенденцию, индекс основан на различных критериях. Среди них — стоимость жизни, качество медицинского обслуживания, рынок жилья, визовые правила, климат и возможность адаптации к местному сообществу.
Греция показала высокие результаты по большинству этих критериев. Страна предлагает пенсионерам экономичную и спокойную жизнь, а также удобные возможности для проживания.
В частности, через программу "Золотая виза" иностранцы могут получить вид на жительство при инвестициях в размере 250 тысяч евро. Также в этом рейтинге Португалия и Испания, которые ранее занимали высокие позиции, заняли более низкие места.
Это связано с визовыми ограничениями и ростом стоимости жизни в этих странах. В списке также присутствуют такие государства, как Италия, Малайзия и Франция.