Xitoy G‘azo uchun 100 million dollar ajratadi
Xitoy Prezidenti Si Szinpin Pekinda Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron bilan uchrashuvdan so‘ng G‘azo sektori uchun katta moliyaviy yordam ajratilishini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yordam falastinliklarga insonparvarlik inqirozini yengillashtirish va vayron bo‘lgan infratuzilmani tiklashga qaratilgan bo‘lib, 100 million dollar miqdorida mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu mablag‘ birinchi navbatda tezkor yordam yetkazish, gumanitar resurslarni ta’minlash va qayta qurish ishlarini moliyalashtirish uchun ishlatiladi.
Bu Xitoyning mintaqadagi barqarorlik va tinchlikni qo‘llab-quvvatlashga bo‘lgan amaliy yondashuvini ko‘rsatadi. Muloqot davomida ikki davlat rahbarlari mintaqadagi tinchlikni mustahkamlash, barqarorlikni ta’minlash va o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildi.
Ushbu uchrashuv xalqaro hamkorlikni kuchaytirish va global muammolarni birgalikda hal qilish uchun muhim qadam bo‘ldi.

Китай выделит 100 миллионов долларов для Газы
Президент Китая Си Цзиньпин после встречи в Пекине с президентом Франции Эммануэлем Макроном объявил о выделении крупной финансовой помощи сектору Газы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта помощь направлена на смягчение гуманитарного кризиса у палестинцев и восстановление разрушенной инфраструктуры, планируется выделить сумму в 100 миллионов долларов. Согласно официальным данным, эти средства в первую очередь будут использованы для оказания экстренной помощи, обеспечения гуманитарных ресурсов и финансирования восстановительных работ.
Это демонстрирует практический подход Китая к поддержке стабильности и мира в регионе. В ходе диалога лидеры двух стран обсудили вопросы укрепления мира в регионе, обеспечения стабильности и дальнейшего развития взаимного сотрудничества.
Эта встреча стала важным шагом для укрепления международного сотрудничества и совместного решения глобальных проблем.