Eronda grippdan 13 kishi hayotdan ko‘z yumdi
Xususan, Yezd viloyatida yil boshidan buyon 1 100 dan ortiq kishida ushbu virus aniqlangan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kasallik oqibatida 13 nafar fuqaro hayotdan ko‘z yumgan.
Vafot etganlarning aksariyati yoshi ulug‘ insonlar va surunkali xastaliklardan aziyat chekkanlar ekani ma’lum qilindi. Tibbiyot vakillarining xabar berishicha, o‘lim holatlaridan olti nafari yoz oylarida, qolgan yettitasi esa so‘nggi haftalarda qayd etilgan.
Shifokorlar grippning oldini olish uchun ehtiyot choralarini ko‘rishni va kasallik alomatlari sezilganda darhol tibbiy yordamga murojaat qilishni tavsiya etmoqda. Mutaxassislar, shuningdek, o‘zini o‘zi davolashdan voz kechishga va shifokor ko‘rsatmalariga amal qilishga chaqirmoqda.

В Иране от гриппа умерли 13 человек
В частности, в провинции Йезд с начала года у более чем 1100 человек был выявлен этот вирус. По официальным данным, в результате заболевания 13 граждан скончались.
Сообщается, что большинство умерших — пожилые люди и страдающие хроническими заболеваниями. По информации медицинских работников, шесть случаев смерти произошли в летние месяцы, остальные семь — в последние недели.
Врачи рекомендуют принимать меры предосторожности для предотвращения гриппа и обращаться за медицинской помощью при первых симптомах заболевания. Специалисты также призывают отказаться от самолечения и строго следовать указаниям врачей.