Gruziyaga safar uchun tibbiy sug‘urta majburiy bo‘ldi
2025-yil 1-yanvardan boshlab Gruziyaga sayohat qilmoqchi bo‘lgan fuqarolar uchun yangi tartib joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Gruziya Milliy turizm boshqarmasi bergan ma’lumotga ko‘ra, endilikda mamlakat chegarasidan o‘tish uchun tibbiy sug‘urtaga ega bo‘lish majburiy hisoblanadi. Rasmiy vakillarning ta’kidlashicha, tibbiy sug‘urtaga ega bo‘lmagan sayyohlar mamlakat hududiga kiritilmasligi yoki ularga qo‘shimcha talablar qo‘yilishi mumkin.
Ushbu yangi qoida turistlarning xavfsizligini ta’minlash hamda kutilmagan tibbiy xarajatlar bilan bog‘liq muammolarni kamaytirishga qaratilgan. Gruziyaga safar qilishni rejalashtirayotgan barcha fuqarolar ushbu talabni inobatga olishlari va safar oldidan tibbiy sug‘urta rasmiylashtirishlari lozim.
Bu nafaqat mamlakat qonunlariga rioya qilishni ta’minlaydi, balki safaringiz davomida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan kutilmagan holatlar uchun ham kafolat yaratadi.

Медицинская страховка стала обязательной для поездок в Грузию
С 1 января 2025 года для граждан, планирующих поездку в Грузию, введён новый порядок. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации Национального управления туризма Грузии, теперь для пересечения границы страны обязательно наличие медицинской страховки. По словам официальных представителей, туристы без медицинской страховки могут быть не допущены на территорию страны или к ним могут быть предъявлены дополнительные требования.
Это новое правило направлено на обеспечение безопасности туристов и снижение проблем, связанных с непредвиденными медицинскими расходами. Всем гражданам, планирующим поездку в Грузию, следует учитывать это требование и оформить медицинскую страховку перед поездкой.
Это не только обеспечит соблюдение законов страны, но и создаст гарантию на случай непредвиденных ситуаций во время вашего путешествия.