Rossiya prezidenti Vladimir Putin Strategik rivojlanish va milliy loyihalar bo‘yicha kengash yig‘ilishida mamlakatdagi demografik muammolarni hal qilish masalasiga e’tibor qaratdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning ta’kidlashicha, tug‘ilish ko‘rsatkichlarining pasayishi davom etmoqda va hozirgi chora-tadbirlar yetarli darajada samarali emas. U demografik inqirozni yengish uchun yangi yondashuvlar zarurligini qayd etdi.
Putinning so‘zlariga ko‘ra, tug‘ilish darajasining pasayishi bir qator obyektiv omillar bilan bog‘liq. Bular orasida umumjahon demografik o‘zgarishlar, XX asrning o‘rtalari va oxirida yuz bergan urushlar va ijtimoiy inqirozlar natijasida yuzaga kelgan demografik o‘ralar hamda geosiyosiy muammolar mavjud.
Shu bilan birga, ayrim hududlarda farzand ko‘rishga tayyorlik darajasi oshgani kuzatilmoqda. Bunday hududlar qatoriga Mordoviya, Oltoy, Kabarda-Bolqor respublikalari, shuningdek, Xerson va Zaporijjya viloyatlari kiradi.
Prezident demografik muammolarni hal qilish uchun uchta asosiy yo‘nalishni belgilab berdi. Birinchidan, ko‘p bolali oilalarni rag‘batlantirish choralari yanada kuchaytiriladi va har bir yangi tug‘ilgan farzand uchun qo‘llab-quvvatlash ko‘lami oshiriladi.
Ikkinchidan, oilalarning farovonligini oshirish, ya’ni ularning daromadlarini ko‘paytirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi. Uchinchidan, nafaqat onalik, balki otalikni ham qo‘llab-quvvatlash choralari kuchaytiriladi.
Erkaklarning oila tashvishlarida va farzandlar tarbiyasida faol ishtirok etishi uchun alohida choralar ko‘riladi. Shuningdek, prezident tomonidan rag‘batlantiruvchi moliyaviy yordam va soliq imtiyozlari kabi chora-tadbirlar e’lon qilindi.
Ushbu tashabbuslar yordamida mamlakatdagi demografik holatni yaxshilash va aholining sonini oshirish maqsad qilingan.

Путин: Необходимы новые меры против демографического кризиса
Президент России Владимир Путин на заседании Совета по стратегическому развитию и национальным проектам уделил внимание решению демографических проблем в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам президента, снижение показателей рождаемости продолжается, и текущие меры недостаточно эффективны. Он отметил необходимость новых подходов для преодоления демографического кризиса.
По словам Путина, снижение уровня рождаемости связано с рядом объективных факторов. Среди них — глобальные демографические изменения, демографические провалы, возникшие в результате войн и социальных кризисов середины и конца XX века, а также геополитические проблемы.
В то же время в некоторых регионах наблюдается рост готовности к рождению детей. К таким регионам относятся Мордовия, Алтай, Кабардино-Балкарская республика, а также Херсонская и Запорожская области.
Президент определил три основных направления для решения демографических проблем. Во-первых, меры по стимулированию многодетных семей будут усилены, а поддержка на каждого новорожденного расширена.
Во-вторых, повышение благосостояния семей, то есть увеличение их доходов, определено как приоритетная задача. В-третьих, меры поддержки будут усилены не только для матерей, но и для отцов.
Будут приняты специальные меры для активного участия мужчин в семейных заботах и воспитании детей. Также президент объявил о стимулирующей финансовой помощи и налоговых льготах.
С помощью этих инициатив планируется улучшить демографическую ситуацию в стране и увеличить численность населения.