Donbass taqdiri: Ukraina va AQSH pozitsiyalari qarama-qarshi
Ukrainadagi urushni to‘xtatish bo‘yicha olib borilayotgan tinchlik muzokaralari qiyin bir bosqichda to‘xtab qolgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Asosiy masala – Donbass hududi taqdiri. AQSH va Yevropa mamlakatlari bu masalada qanday yo‘l tutishni muhokama qilmoqda.
Politico nashrining 8-dekabr kuni bergan xabariga ko‘ra, yuqori lavozimli yevropalik amaldorlar AQSHning pozitsiyasi haqida fikr bildirgan. Amerika pozitsiyasi shundan iboratki, Rossiya Ukrainani o‘z hududlaridan voz kechishga majbur qilishni talab qilmoqda.
AQSH esa bunga qanday erishish mumkinligini o‘ylamoqda. Ba’zi manbalarning ta’kidlashicha, AQSH Donbass hududini Rossiyaga berish orqali tinchlikka erishishni ko‘zlamoqda.
Ukraina esa hududiy yaxlitlikni saqlash masalasida qat’iy turibdi. Prezident Volodimir Zelenskiy 8-dekabr kuni jurnalistlar bilan uchrashuvda Ukraina hech qanday sharoitda o‘z hududlaridan voz kechmasligini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu na huquqiy, na ma’naviy jihatdan to‘g‘ri bo‘ladi. Zelenskiy AQSHning hozirda tomonlarni qoniqtiradigan yechim qidirayotganini ham tasdiqladi.
Reuters agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgi kunda Rossiya Ukraina hududining 19,2 foizini nazorat qilmoqda. Bu esa muzokaralar jarayonini yanada murakkablashtirmoqda.
Boshqa tomondan, AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp 7-dekabr kuni Zelenskiyning Amerika tomonidan taklif qilingan tinchlik rejasi bilan hali tanishmaganidan noroziligini bildirdi. U Rossiya bu taklifga rozi bo‘lishi mumkinligini aytgan bo‘lsa-da, Moskva aslida butun Ukrainani nazorat qilishni istayotganini qo‘shimcha qildi.
Yevropalik amaldorlarning so‘zlariga ko‘ra, asosiy savol shuki, AQSH hozirgi vaziyatda vositachi sifatida harakat qiladimi yoki Rossiya tomonini olgan taraf sifatida chiqadimi? Ukraina esa Vashingtonning qanday xavfsizlik kafolatlari berishini kutmoqda.

Судьба Донбасса: позиции Украины и США противоположны
Основной вопрос – судьба региона Донбасс. США и европейские страны обсуждают, как поступить в этом вопросе.
Согласно сообщению издания Politico от 8 декабря, высокопоставленные европейские чиновники высказались о позиции США. Позиция Америки заключается в том, что Россия требует от Украины отказаться от своих территорий.
США же размышляют, как этого добиться. По словам некоторых источников, США стремятся достичь мира, передав Донбасс России.
Украина же твердо стоит на сохранении территориальной целостности. Президент Владимир Зеленский 8 декабря на встрече с журналистами заявил, что Украина ни при каких условиях не откажется от своих территорий.
По его словам, это было бы неправильно ни с юридической, ни с моральной точки зрения. Зеленский также подтвердил, что США в настоящее время ищут решение, которое устроит обе стороны.
По данным агентства Reuters, на сегодняшний день Россия контролирует 19,2 процента территории Украины. Это усложняет процесс переговоров.
С другой стороны, бывший президент США Дональд Трамп 7 декабря выразил недовольство тем, что Зеленский еще не ознакомился с предложенным Америкой планом мира. Он отметил, что Россия может согласиться на это предложение, но добавил, что Москва на самом деле хочет контролировать всю Украину.
По словам европейских чиновников, главный вопрос в том, будет ли США действовать как посредник в текущей ситуации или выступит на стороне России? Украина же ожидает, какие гарантии безопасности предоставит Вашингтон.