Zelenskiy: Tinchlik uchun yangi hujjatlar tayyorlanmoqda
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning ma’lum qilishicha, Kiyev va Yevropa ittifoqchilari yaqin vaqt ichida AQShga Rossiya bilan urushni tugatish bo‘yicha "takomillashtirilgan hujjatlar"ni taqdim etishga tayyorlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu bayonot bir necha kun davom etgan diplomatik muzokaralardan so‘ng bildirildi. Zelenskiy, agar kelishuv amalga oshsa, Rossiyaning kelajakda hujum qilmasligini ta’minlash uchun xavfsizlik kafolatlari zarur ekanini ta’kidladi.
U, shuningdek, Londonda Britaniya, Fransiya va Germaniya rahbarlari bilan kelishilgan yangi takliflar AQSh tomonidan ko‘rib chiqishga tayyor ekanini ma’lum qildi. Finlandiya prezidenti Aleksandr Stubb ham tinchlik jarayoniga oid uchta asosiy hujjat ustida ish olib borilayotganini aytdi.
Ular orasida 20 banddan iborat asosiy kelishuv, xavfsizlik kafolatlari va qayta tiklash rejasi mavjud. Prezident Stubbning fikriga ko‘ra, bu jarayon urush boshlanganidan beri tinchlikka eng yaqin vaqt bo‘lishi mumkin.
Biroq, AQSh prezidenti Donald Tramp Ukrainaga Moskva manfaatlariga mos keladigan rejani qabul qilish uchun bosim o‘tkazayotgani aytilmoqda. Shu bilan birga, Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukraina sharqidagi Donbas hududini topshirishni talab qilmoqda, ammo Zelenskiy bu talabni qat’iyan rad etgan.

Зеленский: Для мира готовятся новые документы
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что Киев и союзники из Европейского союза в ближайшее время готовы представить США «усовершенствованные документы» по прекращению войны с Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано после нескольких дней дипломатических переговоров. Зеленский подчеркнул, что для обеспечения того, чтобы Россия в будущем не нападала, необходимы гарантии безопасности.
Он также сообщил, что новые предложения, согласованные с лидерами Великобритании, Франции и Германии в Лондоне, готовы к рассмотрению со стороны США. Президент Финляндии Александр Стубб также заявил, что ведется работа над тремя основными документами, касающимися мирного процесса.
Среди них — основное соглашение из 20 пунктов, гарантии безопасности и план восстановления. По мнению президента Стубба, этот процесс может стать самым близким к миру с начала войны.
Однако сообщается, что президент США Дональд Трамп оказывает давление на Украину с целью принятия плана, соответствующего интересам Москвы. В то же время президент России Владимир Путин требует передачи Донбасса на востоке Украины, но Зеленский категорически отверг это требование.