AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp Yevropa davlatlarini “zaif” deb atab, ularni Ukraina bilan urushni to‘xtatishda yetarlicha yordam bermayotganlikda aybladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ayrim Yevropa mamlakatlarini inqirozga yuz tutayotganlikda tanqid qilib, Rossiyaning ustunlik qilayotganini ta’kidladi. Tramp Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiyni hududiy masalalar bo‘yicha muzokaralar o‘tkazishga chaqirdi.
Biroq Zelenskiy hududiy yon berishni qat’iyan rad etib, yangi tinchlik rejasini ishlab chiqayotganini bildirdi. Bu orada Buyuk Britaniya va Germaniya rahbarlari Trampning tanqidlariga javob qaytarib, Yevropa davlatlari Ukraina uchun sanksiyalar joriy etishda va har tomonlama yordam ko‘rsatishda faol ishtirok etayotganini ta’kidlashdi.
Trampning so‘nggi bayonotlari AQSh va Yevropa o‘rtasidagi munosabatlarni yanada murakkablashtirishi mumkin. Shu bilan birga, Ukraina o‘zining yangi tinchlik rejasini AQShga taqdim etishga tayyorlanmoqda.
Biroq mamlakat hududiy masalalarda yon berishdan bosh tortib, xavfsizlik va yordam bo‘yicha qo‘shimcha ko‘mak so‘ramoqda.

Трамп обвинил Европу в слабости, Зеленский не уступает
Бывший президент США Дональд Трамп назвал европейские страны «слабыми» и обвинил их в недостаточной помощи в прекращении войны с Украиной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он критиковал некоторые европейские страны за приближение к кризису и подчеркнул превосходство России. Трамп призвал президента Украины Владимира Зеленского провести переговоры по территориальным вопросам.
Однако Зеленский категорически отказался идти на территориальные уступки и сообщил, что разрабатывает новый план мира. Тем временем лидеры Великобритании и Германии ответили на критику Трампа, подчеркнув активное участие европейских стран в введении санкций против Украины и оказании всесторонней помощи.
Последние заявления Трампа могут еще больше осложнить отношения между США и Европой. В то же время Украина готовится представить свой новый план мира США.
Однако страна отказывается идти на территориальные уступки и просит дополнительную помощь по вопросам безопасности и поддержки.