2025 yil Yer uchun eng issiq yillardan bo‘ldi
2025 yil Yer sayyorasi uchun eng issiq yillardan biri sifatida tarixga kirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yevropaning global isish monitoringi xizmati 9 dekabr kuni bu haqda ma’lumot berdi. “France24” nashrining xabariga ko‘ra, 2025 yilgi harorat ko‘rsatkichlari tarixda ikkinchi eng yuqori darajaga yetdi.
Kopernik iqlim xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 2023 yildan keyin eng issiq yil bo‘lishi kutilmoqda. Global harorat sanoatgacha bo‘lgan davrga qaraganda 1,5 darajaga yuqori ekanligi yana bir bor tasdiqlandi.
Ushbu ko‘rsatkich Parij kelishuvida xavfli chegara sifatida belgilangan edi. Kopernik iqlim strategiyasi rahbari Samanta Burgessning ta’kidlashicha, 2023–2025 yillar oralig‘idagi uch yillik o‘rtacha harorat ilk bor 1,5 darajadan oshib ketdi.
Bu esa iqlim o‘zgarishining tezlashayotganini ko‘rsatadi. Kopernik ma’lumotlariga ko‘ra, noyabr oyi tarixdagi uchinchi eng issiq noyabr sifatida qayd etildi.
O‘sha oyning o‘rtacha harorati 14,02 darajani tashkil etdi. Kanadaning shimoli va Antarktida atrofida odatdagidan yuqori harorat kuzatilgan bo‘lsa, Rossiyaning shimoli-sharqida kuchli sovuq anomaliyalari qayd etilgan.
Mutaxassislar ogohlantirishicha, hatto kichik harorat o‘zgarishlari ham iqlim tizimini izdan chiqarib, bo‘ronlar, toshqinlar va o‘rmon yong‘inlari kabi tabiiy ofatlarning ko‘payishiga olib kelmoqda. Iqlim o‘zgarishining asosiy sababi sifatida sanoat inqilobidan beri katta miqdorda yoqilg‘i resurslarining yondirilishi va issiqxona gazlari ajralishi ko‘rsatilmoqda.

2025 год стал одним из самых жарких лет для Земли
Глобальная служба мониторинга изменения климата Европы сообщила об этом 9 декабря. По данным издания «France24», показатели температуры в 2025 году достигли второго по величине уровня в истории.
Согласно данным климатической службы Коперника, 2025 год ожидается самым жарким после 2023 года. Было вновь подтверждено, что глобальная температура на 1,5 градуса выше доиндустриального периода.
Этот показатель был установлен как опасный предел в Парижском соглашении. По словам руководителя климатической стратегии Коперника Саманты Бёрджесс, средняя температура за трёхлетний период с 2023 по 2025 год впервые превысила отметку в 1,5 градуса.
Это свидетельствует об ускорении изменения климата. По данным Коперника, ноябрь стал третьим самым тёплым ноябрём в истории.
Средняя температура того месяца составила 14,02 градуса. В северных регионах Канады и вокруг Антарктиды наблюдались аномально высокие температуры, тогда как на северо-востоке России зафиксированы сильные холодные аномалии.
Специалисты предупреждают, что даже небольшие изменения температуры могут нарушить климатическую систему, приводя к увеличению числа природных катастроф, таких как бури, наводнения и лесные пожары. Основной причиной изменения климата считается сжигание большого количества топливных ресурсов и выбросы парниковых газов с начала промышленной революции.