Ishga erta kelgan ayol ishdan bo‘shatildi
Ispaniyada yetkazib berish xizmatida ishlaydigan bir ayol ishga belgilangan vaqtdan ancha oldin kelgani uchun ishdan bo‘shatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat ish beruvchilar tomonidan mehnat intizomini buzish sifatida baholangan. Ushbu voqea haqida Oddity Central nashri xabar berdi.
Rahbariyat bunday odatni ish jarayonini buzuvchi holat sifatida baholagan va bu jamoada nizolarga sabab bo‘lishi mumkinligini qayd etgan. Shu sababli xodimga bir necha bor ogohlantirish berilgan.
Birinchi tanbeh 2023 yilda berilgan, ammo ayol ushbu ogohlantirishlarga e’tibor bermay, ishga erta kelishda davom etgan. Natijada, rahbariyat xodimni "jiddiy aybi" uchun ishdan bo‘shatishga qaror qildi.
Ularning fikricha, belgilangan tartibni buzish ish jarayoniga salbiy ta’sir ko‘rsatgan va kompaniyaning samaradorligini pasaytirgan. Ayol bu qarorga rozi bo‘lmay, ishdan bo‘shatilishiga e’tiroz bildirib, Alikante ijtimoiy sudiga murojaat qilgan.
Sud esa ish beruvchining qarorini qo‘llab-quvvatladi. Sudning rasmiy bayonotida xodimning harakatlari kompaniya va xodim o‘rtasidagi ishonch munosabatlariga putur yetkazgani ta’kidlangan.
Shuningdek, ogohlantirishlarga qaramay, tartibga rioya qilinmagani sud tomonidan jiddiy qonunbuzarlik sifatida baholangan. Shu bois sud ishdan bo‘shatish qarorini qonuniy deb topdi.

Женщина, пришедшая на работу рано, была уволена
В Испании женщина, работающая в службе доставки, была уволена за то, что приходила на работу значительно раньше назначенного времени. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие было оценено работодателями как нарушение трудовой дисциплины. О данном случае сообщило издание Oddity Central.
Руководство оценило такую привычку как нарушение рабочего процесса и отметило, что это может привести к конфликтам в коллективе. По этой причине сотруднику несколько раз делались предупреждения.
Первое предупреждение было вынесено в 2023 году, однако женщина не обращала на них внимания и продолжала приходить на работу рано. В результате руководство решило уволить сотрудника за «серьёзное нарушение».
По их мнению, нарушение установленного порядка негативно повлияло на рабочий процесс и снизило эффективность компании. Женщина не согласилась с этим решением, выразила протест против увольнения и обратилась в социальный суд Аликанте.
Суд поддержал решение работодателя. В официальном заявлении суда было подчеркнуто, что действия сотрудника подорвали доверительные отношения между компанией и работником.
Кроме того, несмотря на предупреждения, несоблюдение порядка было оценено судом как серьёзное нарушение закона. Поэтому суд признал решение об увольнении законным.