2025-yil: Hindiston tug‘ilishlar bo‘yicha yetakchi mamlakat
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil uchun dunyo aholisiga oid prognozlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yilda tug‘ilishlar soni asosan bir nechta yirik davlatlar tomonidan belgilangan. Hindiston dunyoda eng yuqori tug‘ilish darajasiga ega mamlakat sifatida yetakchilik qilmoqda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu mamlakatda 2025-yilda jami 23,1 million chaqaloq dunyoga kelgan. Bu esa global tug‘ilishlarning 17 foizini tashkil etadi.
Xitoy tug‘ilishlar soni bo‘yicha ikkinchi o‘rinda turibdi. Bu mamlakatda yil davomida 8,7 million bola tug‘ilgan.
Shu bilan birga, Xitoyda har bir ayolga o‘rtacha bitta bola to‘g‘ri kelishi tug‘ilish darajasining pastligini ko‘rsatmoqda. Uchinchi o‘rinda Nigeriya joylashgan bo‘lib, bu yerda 2025-yilda 7,6 million chaqaloq tug‘ilgan.
Demograflarning taxminlariga ko‘ra, 2050-yilga kelib Nigeriya aholisi soni AQShnikidan oshib ketadi. Yevropa qit’asi esa demografik inqiroz bilan yuzlashmoqda.
Bu yerda 2025-yilda jami 6,3 million chaqaloq tug‘ilgan. Bu holat Yevropada aholi sonining kamayib borayotganidan dalolat beradi.
Ushbu ma’lumotlar dunyo bo‘ylab demografik o‘zgarishlar va ularning turli mintaqalardagi ta’sirini yaqqol ko‘rsatmoqda.

2025 год: Индия — ведущая страна по числу рождений
По данным Организации Объединённых Наций (ООН), опубликованы прогнозы численности населения мира на 2025 год. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом году количество рождений в основном определяется несколькими крупными странами. Индия лидирует как страна с самым высоким уровнем рождаемости в мире.
Согласно данным, в этой стране в 2025 году родится всего 23,1 миллиона младенцев. Это составляет 17 процентов от общего числа рождений в мире.
Китай занимает второе место по числу рождений. В этой стране за год родится 8,7 миллиона детей.
При этом среднее количество детей на одну женщину в Китае составляет примерно один, что указывает на низкий уровень рождаемости. Третье место занимает Нигерия, где в 2025 году родится 7,6 миллиона младенцев.
По прогнозам демографов, к 2050 году население Нигерии превысит численность населения США. Европейский континент сталкивается с демографическим кризисом.
Здесь в 2025 году родится всего 6,3 миллиона младенцев. Это свидетельствует о сокращении численности населения в Европе.