O‘zbekiston va Qozog‘iston bosh konsulliklari odam savdosi qurboni bo‘lgan fuqarolarni vatanga qaytarishda yordam ko‘rsatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Dunyo” axborot agentligi xabar berdi. Shuningdek, qirg‘izistonlik bir nafar fuqaro ham Bishkekning iltimosiga asosan vatanga qaytarildi.
Jabrlanganlarning aytishicha, ular Tailandga yuqori maoshli ish topish umidida borgan. Biroq, mamlakatga yetib borgach, noqonuniy ravishda Myanmaga olib o‘tilgan va aldov yo‘li bilan ishlaydigan qo‘ng‘iroq markazlarida majburiy mehnatga jalb qilingan.
Qutqarilgan fuqarolar vaqtinchalik boshpana va oziq-ovqat bilan ta’minlandi. Dekabr oyining boshida esa ular o‘z yurtlariga qaytarildi.
O‘zbekiston bosh konsulligi fuqarolarga xorijda ish takliflarini sinchiklab o‘rganish zarurligini eslatmoqda. Shuningdek, konsullik Tailand, Kambodja, Myanma va Laosdagi mehnat masalalari bo‘yicha yordam ko‘rsatishga tayyor ekanini ma’lum qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bu Markaziy Osiyo fuqarolarini Myanmadagi mehnat qulligidan qutqarish bo‘yicha birinchi holat emas. Bungacha ham O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Qozog‘iston fuqarolari uylariga qaytarilgan.

Граждане, попавшие в рабство в Мьянме, возвращены на родину
Генеральные консульства Узбекистана и Казахстана оказали помощь в возвращении на родину граждан, ставших жертвами торговли людьми. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает информационное агентство «Dunyo». Также один гражданин Кыргызстана был возвращён на родину по просьбе Бишкека.
По словам пострадавших, они отправились в Таиланд в надежде найти высокооплачиваемую работу. Однако, прибыв в страну, их незаконно перевезли в Мьянму и обманом заставили работать в колл-центрах на принудительном труде.
Спасённые граждане получили временное убежище и питание. В начале декабря они были возвращены в свои страны.
Генеральное консульство Узбекистана напоминает гражданам о необходимости тщательно изучать предложения о работе за рубежом. Также консульство заявило о готовности оказать помощь по вопросам трудоустройства в Таиланде, Камбодже, Мьянме и Лаосе.
По данным, это не первый случай спасения граждан Центральной Азии от трудового рабства в Мьянме. Ранее граждане Узбекистана, Кыргызстана и Казахстана уже были возвращены домой.