Yaponiyada 6,7 magnitudali zilzila va sunami xavfi e’lon qilindi
8-dekabr kuni Yaponiyaning shimoli-sharqida joylashgan Aomori prefekturasi sohillarida 6,7 magnitudali kuchli zilzila sodir bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hodisa Yaponiyaning Milliy meteorologiya boshqarmasi tomonidan qayd etilib, 1 metr balandlikdagi sunami xavfi e’lon qilindi. Zilzila yer qa’rining 20 kilometr chuqurligida yuz bergan bo‘lib, Miyagi, Ivate va Aomori prefekturalari hamda Hokkaydo orollariga xavf tug‘dirgan.
Bu hududda avvalgi 7,5 magnitudali zilziladan so‘ng yana bir kuchli yer silkinishi kuzatildi. O‘sha zilzila natijasida sunami yuzaga kelgan va 40 ga yaqin odam jarohat olgan edi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ushbu zilziladan so‘ng ham takroriy yer silkinishlari, ya’ni aftershoklar sodir bo‘lishi ehtimoli mavjud. Shu sababli hudud aholisi hushyorlikni saqlashi va xavfsizlik choralarini ko‘rishi zarur.

В Японии объявлена угроза землетрясения магнитудой 6,7 и цунами
8 декабря на побережье префектуры Аомори, расположенной на северо-востоке Японии, произошло сильное землетрясение магнитудой 6,7. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие было зафиксировано Национальным метеорологическим управлением Японии, которое объявило угрозу цунами высотой 1 метр. Землетрясение произошло на глубине 20 километров под земной корой и представляло опасность для префектур Мияги, Ивате, Аомори, а также островов Хоккайдо.
В этом районе было зафиксировано еще одно сильное землетрясение после предыдущего с магнитудой 7,5. В результате того землетрясения возникло цунами, и около 40 человек получили ранения.
По словам специалистов, после этого землетрясения возможно повторное землетрясение, то есть афтершоки. Поэтому населению региона необходимо сохранять бдительность и принимать меры безопасности.