Olmaotada chaqaloqlar savdosi bilan shug‘ullangan guruh fosh etildi
Qozog‘istonning Olmaota shahrida chaqaloqlar savdosi bilan shug‘ullangan jinoiy guruh fosh etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Qozog‘iston Ichki ishlar vazirligi rasmiy axborotiga asoslanib, Polisia.kz xabar berdi. Aniqlanishicha, mamlakatning turli hududlarida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida yosh onalarning og‘ir sharoitlaridan foydalanib, ularni yangi tug‘ilgan chaqaloqlarini sotishga undagan guruh faoliyatiga chek qo‘yilgan.
Ushbu jinoiy guruh a’zolari yosh ayollarni aldab, ularga moddiy yordam va’da qilib, farzandlaridan voz kechishga majbur qilgan. Hozirda guruh a’zolari qo‘lga olingan va ularga nisbatan 20 dan ortiq jinoyat ishi bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda.
Shuningdek, "STOP-trafik" profilaktik tadbirlari doirasida Ostona, Olmaota va Shimkent shaharlarida fohishabozlikni tashkil etgan boshqa jinoiy guruhlar ham aniqlangan. Ushbu shaxslar tungi klublar va barlarda yosh qizlarni ishga jalb qilib, noqonuniy faoliyat yuritgan.
Ichki ishlar vazirligining ma’lum qilishicha, Shimkent, Aqtobe, Jambul, G‘arbiy Qozog‘iston, Qarag‘andi va Qostanay viloyatlarida jinoyatchilikka qarshi kurash davom etmoqda. Tadbirlarda yoshlarni jinoyatlardan himoya qilish va jamiyatda axloqiy qadriyatlarni mustahkamlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.

В Алматы раскрыта группа, занимавшаяся торговлей младенцами
В городе Алматы, Казахстан, раскрыта преступная группа, занимавшаяся торговлей младенцами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации официального источника Министерства внутренних дел Казахстана, передает Polisia.kz, в ходе оперативных мероприятий, проведённых в различных регионах страны, была пресечена деятельность группы, которая, используя тяжёлое положение молодых матерей, склоняла их к продаже новорождённых детей.
Члены этой преступной группы обманывали молодых женщин, обещая материальную помощь, и заставляли их отказаться от своих детей. В настоящее время члены группы задержаны, ведётся расследование более 20 уголовных дел.
Кроме того, в рамках профилактических мероприятий "STOP-трафик" в городах Астана, Алматы и Шымкент выявлены другие преступные группы, организовавшие проституцию. Эти лица привлекали молодых девушек для работы в ночных клубах и барах, осуществляя незаконную деятельность.
По данным Министерства внутренних дел, борьба с преступностью продолжается в регионах Шымкент, Актобе, Жамбыл, Западный Казахстан, Караганда и Костанай. Особое внимание уделяется защите молодёжи от преступлений и укреплению моральных ценностей в обществе.