Ukraina kuchlari Kupyanskda Rossiya qo‘shinlarini qurshovga oldi
U mazkur hududda muvaffaqiyatli harbiy harakatlarni amalga oshirgan harbiylarni tabriklash uchun shaxsan kelganini ma’lum qildi. Prezident o‘z murojaatida shunday dedi: “Bugun Kupyansk yo‘nalishida Ukraina uchun muhim natijaga erishayotgan harbiylarimiz faoliyatini kuzatdingiz.
Rossiya bu hudud haqida ko‘p gapirdi, biz esa natijani ko‘rsatmoqdamiz. Harbiylarimizni qutladim va ularga minnatdorlik bildirdim”.
Ukraina mudofaa kuchlari shu kuni Kupyansk atrofida muvaffaqiyatli qarshi hujumni amalga oshirib, shahardagi Rossiya qo‘shinlarini qurshovga olishga erishdi. Milliy gvardiyaning “Xartiya” qidiruv-zarba guruhi ma’lumotlariga ko‘ra, ular bir necha yo‘nalishda harakat qilib, Rossiya kuchlarining logistikasini uzib tashlagan.
“Xartiya” 2-korpusi qo‘mondoni Igor Obolenskiy vaziyatga izoh berib, Rossiya qo‘shinlari shaharda to‘liq qurshovda ekanini va ular bu holatni endi anglayotganini ta’kidladi. Shuningdek, Kondrashovka qishlog‘i va uning atrofidagi hududlar, Radkovka qishlog‘i va Kupyansk shimolidagi ayrim hududlar to‘liq ozod qilingan.
Qo‘mondonlikning ma’lum qilishicha, Rossiya kuchlari zaxiralarini safarbar etib, mudofaani yorib o‘tishga harakat qilmoqda, ammo bu urinishlar muvaffaqiyatsizlikka uchramoqda. Janglarda Suriya va Afrika mamlakatlaridan kelgan xorijlik jangarilar ham ishtirok etayotgani qayd etilgan.
“Xartiya” bo‘linmalari tomonidan o‘tkazilgan operatsiyalar davomida Rossiya qo‘shinlariga katta talafot yetkazilgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, 1027 nafar rossiyalik harbiy yo‘q qilingan, 291 nafar harbiy yaralangan, 13 nafari esa asirga olingan.
Kupyansk shahrining markazida janglar davom etayotgan bo‘lsa-da, shahar to‘liq ozod qilinishi kutilmoqda. DeepState OSINT loyihasi xaritasida ham Kupyanskning shimoli-g‘arbiy qismi Rossiya harbiylaridan tozalangani tasdiqlangan.

Украинские войска окружили российские войска в Купянске
Президент Украины Владимир Зеленский 12 декабря выступил с видеообращением, стоя у стелы недалеко от города Купянск в Харьковской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сообщил, что лично приехал, чтобы поздравить военных, успешно проводивших боевые действия в этом районе. В своем обращении президент сказал: «Сегодня вы наблюдали за действиями наших военных на направлении Купянска, которые достигают важного результата для Украины.
Россия много говорила об этом районе, а мы показываем результат. Я поздравил наших военных и выразил им благодарность».
В тот же день силы обороны Украины успешно провели контрнаступление вокруг Купянска и смогли окружить российские войска в городе. По данным поисково-ударной группы Национальной гвардии «Хартия», они действовали в нескольких направлениях, прервав логистику российских сил.
Командир 2-го корпуса «Хартии» Игорь Оболенский прокомментировал ситуацию, отметив, что российские войска полностью окружены в городе и теперь осознают это положение. Кроме того, полностью освобождены село Кондрашовка и прилегающие территории, село Радковка и некоторые районы к северу от Купянска.
По данным командования, российские силы мобилизуют резервы и пытаются прорвать оборону, но эти попытки оказываются безуспешными. Отмечается также участие иностранных боевиков из Сирии и африканских стран в боях.
В ходе операций подразделений «Хартии» российские войска понесли значительные потери. По данным, уничтожено 1027 российских военнослужащих, 291 ранен, 13 взяты в плен.
Хотя бои продолжаются в центре Купянска, ожидается полное освобождение города. На карте проекта DeepState OSINT также подтверждено освобождение северо-западной части Купянска от российских военных.