Sidneyda Xanuka bayrami paytida otishma sodir bo‘ldi
Ushbu hodisa natijasida 10 kishi halok bo‘ldi, jumladan, "Xabad" tashkiloti vakili, ravvin Eli Shlanger ham hayotdan ko‘z yumdi. Bu haqda The Jerusalem Post xabar berdi.
Otishma davomida Avstraliya Sionistlar Federatsiyasi vakillari ham jarohat oldi. Mahalliy huquq-tartibot organlari voqeadan so‘ng ikki kishini qo‘lga olganini ma’lum qildi.
Ayni vaqtda hodisa joyida maxsus operatsiya davom etmoqda. Politsiya mahalliy aholi va sayyohlardan bu hududga bormaslikni, xavfsizlik choralariga rioya qilishni qat’iy so‘radi.
Avstraliya Sionistlar Federatsiyasi prezidenti Jeremi Leyblerning aytishicha, mamlakat yahudiy jamoasi hodisadan hayratda. Unga ko‘ra, taxminan ikki ming kishi Bondi plyajiga Xanuka bayramini nishonlash va birinchi shamni yoqish uchun yig‘ilgan edi.
Yahudiy tashkilotlari vakillari hukumat bilan aloqada bo‘lib, jabrlanganlar va ularning oilalariga yordam ko‘rsatishga katta e’tibor qaratayotganliklarini bildirdi. Eslatib o‘tamiz, o‘tgan yilning noyabr oyida "Xabad" tashkilotining yana bir vakili, ravvin Svi Kogan o‘ldirilgan edi.
Ushbu jinoyatni Birlashgan Arab Amirliklarida yashagan Koganga qarshi O‘zbekiston fuqarolari sodir etgani aniqlangan.

В Сиднее произошла стрельба во время празднования Хануки
В австралийском городе Сидней на пляже Бонди во время празднования Хануки произошла стрельба. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате этого инцидента погибло 10 человек, в том числе представитель организации "Хабад", раввин Эли Шлангер. Об этом сообщает The Jerusalem Post.
Во время стрельбы также пострадали представители Австралийской сионистской федерации. Местные правоохранительные органы сообщили, что после происшествия задержали двух человек.
В настоящее время на месте происшествия продолжается спецоперация. Полиция настоятельно просит местных жителей и туристов не посещать этот район и строго соблюдать меры безопасности.
По словам президента Австралийской сионистской федерации Джереми Лейблера, еврейская община страны потрясена произошедшим. По его словам, около двух тысяч человек собрались на пляже Бонди, чтобы отпраздновать Хануку и зажечь первую свечу.
Представители еврейских организаций находятся в контакте с правительством и уделяют большое внимание оказанию помощи пострадавшим и их семьям. Напомним, что в ноябре прошлого года был убит еще один представитель организации "Хабад", раввин Свии Коган.
Выяснилось, что это преступление совершили граждане Узбекистана в отношении Когана, который проживал в Объединенных Арабских Эмиратах.