Shenchjen metrosida ko‘zi ojizlar uchun robot sinovda
Xitoyning Shenchjen shahrida joylashgan metropoliten tizimida sun’iy intellektga asoslangan yangi robot yo‘lboshchi sinovdan o‘tkazilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Global Times nashri xabar berdi. Xiaosuan deb nomlangan mazkur robot ko‘zi ojiz va ko‘rish qobiliyati cheklangan yo‘lovchilarga yordam berish uchun ishlab chiqilgan.
U mustaqil ravishda yo‘nalish tuzish, atrof-muhitni aniqlash, ovozli buyruqlarni qabul qilish va obyektlarni tanib olish kabi imkoniyatlarga ega. Loyiha muvaffaqiyatli yakunlansa, bunday robotlar boshqa metro bekatlarida ham keng joriy etilishi rejalashtirilmoqda.
Sinov jarayonida ishtirok etgan yo‘lovchilardan biri yangi texnologiya haqida o‘z fikrini bildirib, "Elektron yo‘lboshchi it chalg‘imaydi va ancha diqqatli. U bilan harakatlanayotganda o‘zimni xavfsizroq his qilyapman", dedi.
Mazkur loyiha metropoliten tizimida yo‘lovchilarga qulaylik yaratish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish yo‘lidagi muhim qadam hisoblanadi.

В метро Шэньчжэня робот проходит испытания для слепых
В метрополитене города Шэньчжэнь в Китае проходит испытание нового робота-проводника на базе искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Global Times. Робот под названием Xiaosuan разработан для помощи слепым и слабовидящим пассажирам.
Он обладает возможностями самостоятельно прокладывать маршрут, определять окружающую среду, принимать голосовые команды и распознавать объекты. В случае успешного завершения проекта планируется широкое внедрение таких роботов на других станциях метро.
Один из пассажиров, участвовавших в испытаниях, поделился своим мнением о новой технологии: «Электронный проводник не отвлекается и гораздо внимательнее. С ним я чувствую себя более безопасно при передвижении», — сказал он.
Этот проект является важным шагом на пути создания удобств для пассажиров в системе метрополитена и внедрения современных технологий.