Yevropa futbolida katta shov-shuvga sabab bo‘lishi mumkin bo‘lgan yangilik tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Saudiya Arabistoni valiahd shahzodasi Muhammad bin Salmon Ispaniyaning mashhur “Barselona” futbol klubini sotib olish niyatida ekani haqida ma’lumotlar paydo bo‘ldi. Bu haqda jurnalist Fransua Gallardoning ijtimoiy tarmoqlardagi xabariga asoslanib, Oxu.Az nashri xabar bergan.
Ma’lum bo‘lishicha, valiahd shahzoda “Barselona” klubi uchun 10 milliard yevro miqdorida ulkan taklif kiritishni rejalashtirgan. Biroq, klub rahbariyati bu masalada salbiy munosabat bildirishi va kelishuvni rad etishi mumkinligi aytilmoqda.
Klub o‘z mustaqilligini saqlab qolish tarafdori ekani ta’kidlanmoqda. Shu bilan birga, Goal nashrining xabar berishicha, Saudiya Arabistoni Davlat investitsiya jamg‘armasi klubni to‘liq sotib olishni emas, balki uning ayrim tijorat bo‘linmalariga sarmoya kiritish imkoniyatlarini ham ko‘rib chiqmoqda.
Eslatib o‘tish lozimki, “Barselona”ning umumiy qarzdorligi hozirda 2,5 milliard yevroga yaqinlashgan. Shu sababli klub atrofidagi har qanday yirik moliyaviy taklif futbol olamida katta muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

Принц Саудовской Аравии хочет купить “Барселону”
В европейском футболе распространилась новость, которая может вызвать большой резонанс. Об этом сообщает Zamin.uz.
Появилась информация о том, что наследный принц Саудовской Аравии Мухаммад бин Салман намерен купить известный испанский футбольный клуб «Барселона». Об этом сообщает издание Oxu.Az, ссылаясь на сообщение журналиста Франсуа Галлардо в социальных сетях.
Известно, что наследный принц планирует сделать клубу «Барселона» предложение на сумму 10 миллиардов евро. Однако сообщается, что руководство клуба может отнестись к этому негативно и отказаться от сделки.
Подчеркивается, что клуб выступает за сохранение своей независимости. В то же время, согласно сообщению издания Goal, Государственный инвестиционный фонд Саудовской Аравии рассматривает возможность не полного выкупа клуба, а инвестирования в некоторые его коммерческие подразделения.
Стоит напомнить, что общий долг «Барселоны» в настоящее время приближается к 2,5 миллиардам евро. По этой причине любое крупное финансовое предложение вокруг клуба вызывает широкие обсуждения в футбольном мире.