Tojikiston O‘zbekistondan elektr energiyasi importini boshladi
Dekabr oyining o‘rtalarida kundalik yetkazib berish hajmi 2 million kilovatt-soatni tashkil etdi. Bu haqda Asia-Plus axborot agentligi xabar berdi.
Tojikiston Energetika va suv resurslari vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistondan import qilinayotgan elektr energiyasi mamlakatdagi energiya ta’minotini yaxshilashga yordam bermoqda. Dushanbe kelgusida O‘zbekistondan elektr energiyasi importini oshirishni rejalashtirmoqda.
Bundan tashqari, Tojikiston Qozog‘iston va Turkmanistondan ham elektr energiyasi yetkazib berish bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishgan. Shu bilan birga, Tojikiston xalqaro energiya bozoriga chiqish uchun O‘zbekiston hududi orqali tranzit imkoniyatlariga tayanishga majbur.
Ushbu tranzitni ta’minlash uchun Toshkent bilan muvofiqlashtirilgan kelishuv zarur bo‘ladi. Tojikiston, shuningdek, Markaziy Osiyo Yagona energiya tizimiga qo‘shilish ustida ish olib bormoqda.
Mamlakat 2024 yilning birinchi choragida ushbu tizimga ulanishni rejalashtirgan. E’tiborga loyiq jihati shundaki, Tojikistonda elektr energiyasini tejash bo‘yicha qat’iy choralar amalga oshirilmoqda.
Masalan, agar iste’molchi bir vaqtning o‘zida 4 kilovattdan ortiq elektr energiyasi ishlatsa, elektr ta’minoti avtomatik ravishda 30 daqiqaga uziladi. Shuningdek, davlat korxonalari ish soatlari tugagandan so‘ng elektr tarmog‘idan uziladi.
Elektr avtomobillarni quvvatlash stansiyalari esa 18:00 dan 22:00 gacha ishlamaydi. Tojikiston Prezidenti Emomali Rahmon 16 dekabr kuni mamlakatda elektr energiyasi cheklovlari 2027 yilga kelib bekor qilinishini ma’lum qildi.
U hukumat bu borada muammoni hal qilish uchun zarur chora-tadbirlarni amalga oshirayotganini ta’kidladi. Jumladan, respublikada quyosh elektr stansiyalari qurilishi davom etmoqda, shuningdek, Rog‘un GESining uchinchi turbinasini 2027 yil kuzida ishga tushirish rejalashtirilgan.

Таджикистан начал импорт электроэнергии из Узбекистана
В середине декабря ежедневный объем поставок составил 2 миллиона киловатт-часов. Об этом сообщило информационное агентство Asia-Plus.
По данным Министерства энергетики и водных ресурсов Таджикистана, импортируемая из Узбекистана электроэнергия помогает улучшить энергоснабжение в стране. Душанбе планирует в будущем увеличить импорт электроэнергии из Узбекистана.
Кроме того, Таджикистан достиг предварительных соглашений о поставках электроэнергии из Казахстана и Туркменистана. Вместе с тем, Таджикистан вынужден опираться на транзитные возможности через территорию Узбекистана для выхода на международный энергетический рынок.
Для обеспечения этого транзита потребуется согласованное соглашение с Ташкентом. Таджикистан также работает над присоединением к Единой энергетической системе Центральной Азии.
Страна планирует подключиться к этой системе в первом квартале 2024 года. Примечательно, что в Таджикистане принимаются строгие меры по экономии электроэнергии.
Например, если потребитель одновременно использует более 4 киловатт электроэнергии, электроснабжение автоматически отключается на 30 минут. Также государственные предприятия отключаются от электросети после окончания рабочего времени.
Станции зарядки электромобилей не работают с 18:00 до 22:00. Президент Таджикистана Эмомали Рахмон 16 декабря объявил, что ограничения на электроэнергию в стране будут отменены к 2027 году.
Он подчеркнул, что правительство предпринимает необходимые меры для решения этой проблемы. В частности, в республике продолжается строительство солнечных электростанций, а также планируется запуск третьего турбогенератора Рогунской ГЭС осенью 2027 года.