Prezident Mirziyoyev Yaponiyada rasmiy tashrifda bo‘lib turibdi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Yaponiyaning Tokio shahrida bo‘lib turibdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari Xaneda xalqaro aeroportida Yaponiya ichki ishlar va kommunikatsiyalar vaziri Yoshimasa Xayashi hamda boshqa rasmiylar tomonidan kutib olindi. Prezidentni Yaponiyada yashab, ishlayotgan va ta’lim olayotgan o‘zbekistonlik vatandoshlar ham iliq qarshi olishdi.
Davlat rahbari ular bilan ochiq muloqot o‘tkazdi. Suhbat davomida O‘zbekistonda olib borilayotgan islohotlar, mamlakatning rivojlanish yo‘nalishlari, shuningdek, chet elda yashayotgan fuqarolarning rejalari va maqsadlari yuzasidan fikr almashildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning ushbu tashrifi davomida muhim tadbirlar 19–20 dekabr kunlari rejalashtirilgan. Ular doirasida Yaponiya imperatori Naruxito, bosh vazir Sanae Takaichi, yapon ishbilarmonlari va ilmiy doiralar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazilishi ko‘zda tutilgan.

Президент Мирзиёев находится с официальным визитом в Японии
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев находится с официальным визитом в Токио, Япония. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства был встречен министром внутренних дел и коммуникаций Японии Ёсимасой Хаяси и другими официальными лицами в международном аэропорту Ханэда. Президента тепло приветствовали также узбекистанцы, проживающие, работающие и обучающиеся в Японии.
Глава государства провёл с ними открытую беседу. В ходе разговора были обсуждены проводимые в Узбекистане реформы, направления развития страны, а также планы и цели граждан, проживающих за рубежом.
В ходе визита Шавката Мирзиёева запланированы важные мероприятия на 19–20 декабря. В их рамках предусмотрены встречи с императором Японии Нарухито, премьер-министром Санаэ Такаичи, японскими бизнесменами и представителями научных кругов.
Кроме того, ожидается участие главы государства в первом саммите диалога «Центральная Азия + Япония».