Zelenskiy: Rossiya aktivlari Ukrainaga yo‘naltirilishi shart
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy G‘arb davlatlarini Kremlga nisbatan yanada kuchliroq bosim o‘tkazishga chaqirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, Rossiya muzlatilgan aktivlaridan foydalanish masalasida qat’iy qaror qabul qilinmas ekan, Vladimir Putin tinchlik muzokaralari stoliga o‘tirmaydi. Zelenskiy bu fikrni 18-dekabr kuni Bryusselda bo‘lib o‘tgan Yevropa Ittifoqi sammiti oldidan jurnalistlarga bergan intervyusida bildirdi.
Prezidentning ta’kidlashicha, Ukrainaga moliyaviy va harbiy yordam ko‘rsatilmasligi mamlakatning pozitsiyasini zaiflashtiradi. Ukraina rahbari Rossiyaning muzlatilgan aktivlarini Ukrainaga yo‘naltirishni asosiy siyosiy qurol deb atadi.
Unga ko‘ra, Putin hozircha muloqotga tayyor emas, chunki Ukrainani harbiy va iqtisodiy jihatdan zaiflashtirishga urinmoqda. Zelenskiy urushni diplomatik yo‘l bilan tugatish uchun barcha imkoniyatlarni ishga solayotganini qayd etib, mudofaa uchun moliyaviy yordam va qurol-yarog‘ hayotiy ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Sammitda Rossiyaning muzlatilgan aktivlaridan foydalanish bo‘yicha bir nechta muhim masalalar ko‘rib chiqildi. Jumladan, aktivlarni Ukrainaga yo‘naltirishga oid murakkab kredit sxemasi, mablag‘larni urush tugagunga qadar qaytarishni taqiqlash va doimiy sanksiyalar tizimini joriy etish.
Yevropa davlatlari Rossiya aktivlarini muzlatish muddatini cheklanmagan vaqtga uzaytirishni ko‘zlamoqda. Shuningdek, Zelenskiy 19–20-dekabr kunlari Floridada AQSH va Ukraina delegatsiyalari o‘rtasida muhim muzokaralar o‘tkazilishini tasdiqladi.

Зеленский: Активы России должны быть направлены на Украину
Президент Украины Владимир Зеленский призывает западные страны усилить давление на Кремль. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, пока не будет принято твердое решение по использованию замороженных активов России, Владимир Путин не сядет за стол переговоров о мире. Зеленский высказал это мнение в интервью журналистам перед саммитом Европейского Союза, который состоялся 18 декабря в Брюсселе.
Президент подчеркнул, что отсутствие финансовой и военной помощи Украине ослабляет позицию страны. Глава Украины назвал направление замороженных активов России в пользу Украины основным политическим рычагом.
По его словам, Путин пока не готов к диалогу, так как пытается ослабить Украину военным и экономическим путём. Зеленский отметил, что использует все возможности для дипломатического завершения войны, подчеркнув жизненно важную роль финансовой помощи и поставок оружия для обороны.
На саммите были рассмотрены несколько важных вопросов по использованию замороженных активов России. В частности, сложная кредитная схема по направлению активов Украине, запрет на возврат средств до окончания войны и введение постоянной системы санкций.
Европейские страны планируют продлить срок заморозки российских активов на неопределённый период. Также Зеленский подтвердил, что 19–20 декабря во Флориде пройдут важные переговоры между делегациями США и Украины.
Ожидается обсуждение плана мира США, гарантий безопасности для Украины и проектов послевоенного восстановления. Тем временем, в то время как Россия подаёт юридические иски против систем Европейского Союза, европейские страны готовы продолжать процесс заморозки российских активов для предоставления Украине стабильных кредитов.