Sidney shahrida yuz bergan terrorchilik hujumi chog‘ida jasorat ko‘rsatgan suriyalik qochqin Ahmad al-Ahmad butun dunyo e’tiborini o‘ziga qaratdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqeadan so‘ng, minglab insonlar uning qahramonligini qadrlab, moliyaviy yordam ko‘rsatishdi. Natijada, xayriya aksiyasi orqali 2,5 million dollardan ortiq mablag‘ yig‘ildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 14-dekabr kuni Bondi plyajida qurollangan shaxslar tomonidan uyushtirilgan hujumda Ahmad al-Ahmad ulardan birini zararsizlantirishga muvaffaq bo‘lgan. U bu jarayonda o‘zi ham jarohat olgan va hozirda shifoxonada davolanmoqda.
Ahmadning ushbu jasorati tufayli katta fojianing oldi olindi. Xayriya aksiyasi taniqli bloger Zakeri Dereniovski tashabbusi bilan tashkil etilgan bo‘lib, unda 43 mingdan ortiq inson ishtirok etdi.
Bloger mablag‘ to‘liq yig‘ilib, Ahmadga yetkazilganini e’lon qildi. Avstraliya Bosh vaziri Entoni Albanese ham Ahmadning bu qilmishini yuksak baholab, uning harakatlarini jamiyat uchun ibrat ekanini ta’kidladi.
Ahmad al-Ahmadning bu qahramonligi nafaqat Avstraliyada, balki butun dunyoda insoniylik va hamjihatlik tamoyillari hali ham saqlanib qolganini yana bir bor isbotladi.

Сирийский беженец предотвратил террористическую атаку в Сиднее
Сирийский беженец Ахмад аль-Ахмад, проявивший мужество во время террористической атаки в Сиднее, привлек внимание всего мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
После этого события тысячи людей оценили его героизм и оказали финансовую поддержку. В результате благотворительной акции было собрано более 2,5 миллиона долларов.
По данным, 14 декабря на пляже Бонди вооружённые лица совершили нападение, в ходе которого Ахмад аль-Ахмад сумел обезвредить одного из них. При этом он сам получил ранения и в настоящее время проходит лечение в больнице.
Благодаря мужеству Ахмада была предотвращена крупная трагедия. Благотворительная акция была организована по инициативе известного блогера Закери Деренёвски, в ней приняли участие более 43 тысяч человек.
Блогер объявил, что все собранные средства переданы Ахмаду. Премьер-министр Австралии Энтони Албаниз также высоко оценил поступок Ахмада и подчеркнул, что его действия являются примером для общества.
Героизм Ахмада аль-Ахмада доказал, что принципы человечности и солидарности сохраняются не только в Австралии, но и во всём мире.