SpaceX asoschisi va Tesla kompaniyasi rahbari Ilon Mask boyligi 700 milliard dollardan oshgan ilk inson sifatida tarixiy rekord o‘rnatdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida nufuzli Forbes nashri ma’lum qildi. Ushbu moliyaviy yutuq Delaver shtati sudi tomonidan chiqarilgan muhim qaror natijasida rasmiylashdi.
Sudning so‘nggi qaroriga ko‘ra, ilgari quyi sud tomonidan Ilon Maskga tegishli emas deb topilgan Tesla aksiyalari bo‘yicha opsionlar yana Mask aktivlari sifatida qayta tasdiqlandi. Hozirda ushbu aksiyalar qiymati 139 milliard dollarga teng.
Natijada Maskning umumiy boyligi 749 milliard dollarga yetdi. Qiziqarli jihati shundaki, bundan atigi besh kun oldin, 15-dekabr kuni, Mask boyligi 600 milliard dollardan oshgan edi.
Ilon Mask bundan avval, 2023 yil oktabr oyida, boyligi 500 milliard dollardan oshgan birinchi inson sifatida ham tarixga kirgan edi. Ushbu raqamlarning tez o‘sishi Mask aktivlarining qanchalik tez qimmatlashayotganini ko‘rsatadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Ilon Mask 2021 yilda Forbes nashri tomonidan dunyodagi eng boy inson deb topilgan va Amazon asoschisi Jef Bezosni ortda qoldirgan edi. O‘sha paytda uning boyligi 271,3 milliard dollarga baholangan edi.
Keyingi yillarda bu ko‘rsatkich asta-sekin o‘sdi: 2021 yil noyabrda 300 milliard dollarga, 2024 yil dekabrda esa 400 milliard dollarga yetdi. Forbes tahlilchilari, agar hozirgi tendensiya davom etsa, Mask 2033 yilga borib dunyodagi birinchi trillionerga aylanishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Xulosa qilib aytganda, Ilon Mask nafaqat texnologiya va kosmos sohasida, balki moliyaviy tarixda ham o‘z izini qoldirmoqda. Uning nomi hali uzoq yillar davomida global miqyosda eng muhim mavzulardan biri bo‘lib qolishi aniq.

Илон Маск состояние достигло 749 миллиардов долларов
Основатель SpaceX и глава компании Tesla Илон Маск установил исторический рекорд, став первым человеком, чье состояние превысило 700 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил авторитетный журнал Forbes. Это финансовое достижение было официально подтверждено в результате важного решения суда штата Делавэр.
Согласно последнему решению суда, опционы на акции Tesla, которые ранее нижестоящий суд признал не принадлежащими Илону Маску, вновь были подтверждены как активы Маска. В настоящее время стоимость этих акций составляет 139 миллиардов долларов.
В результате общее состояние Маска достигло 749 миллиардов долларов. Интересно, что всего пять дней назад, 15 декабря, состояние Маска превышало 600 миллиардов долларов.
Ранее Илон Маск в октябре 2023 года вошел в историю как первый человек, чье состояние превысило 500 миллиардов долларов. Быстрый рост этих цифр показывает, насколько быстро растет стоимость активов Маска.
По данным, в 2021 году журнал Forbes признал Илона Маска самым богатым человеком в мире, обойдя основателя Amazon Джеффа Безоса. В то время его состояние оценивалось в 271,3 миллиарда долларов.
В последующие годы этот показатель постепенно рос: в ноябре 2021 года до 300 миллиардов долларов, а в декабре 2024 года — до 400 миллиардов долларов. Аналитики Forbes предполагают, что если текущая тенденция сохранится, Маск может стать первым триллионером в мире к 2033 году.
В заключение, Илон Маск оставляет свой след не только в области технологий и космоса, но и в финансовой истории. Его имя наверняка останется одной из самых важных тем на глобальном уровне еще на многие годы.