Qora dengizda neft to‘kilishi 688 delfinni o‘ldirdi
Krasnodar o‘lkasi qirg‘oqlarida yuzlab delfinlar jasadi topilgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, bu ekologik falokatning asosiy sababi neft to‘kilishi bo‘lgan.
Hisobotlarga ko‘ra, neft to‘kilishi oqibatida 688 ta delfin nobud bo‘lgan. Delfinlar o‘limi ayniqsa neft to‘kilishidan keyingi dastlabki oyda keskin ko‘paygan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu ekologik muammo uzoq muddat davomida o‘z ta’sirini ko‘rsatishi mumkin. Tadqiqotlarga ko‘ra, neftning suvga to‘kilishi natijasida toksinlar organizmlarda to‘planib, turli kasalliklarning ko‘payishiga olib keladi.
Bu esa delfinlar va boshqa dengiz hayvonlarining o‘lim darajasini oshiradi, shuningdek, ularning ko‘payishiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatadi. O‘lim holatlari ayniqsa oktyabr oxiri va noyabr oylarida, kit va delfinlarning quruqlikka chiqish davrida ko‘proq kuzatilgan.
2024-yil 15-dekabr kuni “Volgoneft-212” va “Volgoneft-239” tankerlari Kerch bo‘g‘ozida bo‘ron sababli halokatga uchragan. Ushbu tankerlar jami 9,2 ming tonna qora neft tashigan bo‘lib, ulardan 2,4 ming tonnasi suvga to‘kilgan.
Ushbu holat Rossiyada katta ekologik falokat sifatida baholanib, favqulodda vaziyat e’lon qilingan. Rossiya Tabiiy resurslar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, qora neft bilan ifloslangan Anapa plyajlarini to‘liq tiklash ishlari 2026-yil yozigacha davom etadi.
Mutaxassislar bu hududda ekologik muhitni tiklash uchun ko‘p vaqt va sa’y-harakat talab etilishini ta’kidlashmoqda.

Разлив нефти в Чёрном море убил 688 дельфинов
На побережье Краснодарского края обнаружены сотни тел дельфинов. По официальным данным, основной причиной этой экологической катастрофы стал разлив нефти.
Согласно отчетам, в результате разлива нефти погибло 688 дельфинов. Смертность дельфинов особенно резко возросла в первые месяцы после разлива нефти.
По словам специалистов, эта экологическая проблема может оказывать влияние в течение длительного времени. Исследования показывают, что при разливе нефти в воду токсины накапливаются в организмах, что приводит к увеличению числа различных заболеваний.
Это повышает уровень смертности дельфинов и других морских животных, а также негативно влияет на их размножение. Случаи гибели особенно часто наблюдались в конце октября и в ноябре, в период выхода китов и дельфинов на сушу.
15 декабря 2024 года танкеры «Волгонефть-212» и «Волгонефть-239» потерпели крушение в Керченском проливе из-за шторма. Эти танкеры перевозили в общей сложности 9,2 тысячи тонн черной нефти, из которых 2,4 тысячи тонн пролились в воду.
Это событие было оценено в России как крупная экологическая катастрофа, была объявлена чрезвычайная ситуация. По данным Министерства природных ресурсов России, работы по полной очистке пляжей Анапы от загрязнения черной нефтью продлятся до лета 2026 года.
Специалисты подчеркивают, что для восстановления экологической среды в этом районе потребуется много времени и усилий.