Yevropa Rossiya bilan muloqotni qayta tiklashni istamoqda
Yevropa davlatlarida Rossiya prezidenti Vladimir Putinni chetlab o‘tish strategiyasi o‘zini oqlamayotgani haqidagi fikrlar tobora kuchaymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Britaniyalik tahlilchi Mark Galeotti The Spectator nashrida e’lon qilgan maqolasida bu mavzuga alohida e’tibor qaratgan. Galeottining fikriga ko‘ra, Fransiya prezidenti Emmanuel Makronning Putin bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muloqot qilish zarurligi haqidagi qarashi mantiqiy.
Chunki Rossiyani butunlay inkor etish yoki uni e’tiborsiz qoldirish Yevropa uchun samara bermayapti. Bunday yondashuv na siyosiy, na iqtisodiy jihatdan foydali bo‘layotgani ko‘rinmoqda.
Tahlilchi ta’kidlaganidek, Putin alohida davlat rahbarlari bilan uchrashuvlarga unchalik qiziqmaydi. Ammo Yevropa Ittifoqi mamlakatlari birgalikda harakat qilsa, Moskva e’tiborini tortishi mumkin.
Shuningdek, Yevropada Putinni faqat "yomon shaxs" sifatida ko‘rish va uni chetlash g‘oyasi asta-sekin o‘z dolzarbligini yo‘qotmoqda. Yevropa boshqa murakkab davlatlar bilan muzokaralar o‘tkazayotgani bois, Rossiya bilan muloqotdan bosh tortish ikkiyuzlamachilik sifatida baholanmoqda.
Muallif Finlyandiyaning sobiq prezidenti Sauli Niinistyoning fikriga ham murojaat qiladi. U Yevropa yetakchilari AQSHda yuz berayotgan siyosiy o‘zgarishlar sababli Rossiya bilan aloqalar uzilib qolmasligi uchun tashabbusni o‘z qo‘liga olishi kerakligini ta’kidlagan.
Amaldagi Finlyandiya prezidenti Aleksandr Stubb esa bu tashabbusning faqat jamoaviy formatda amalga oshirilishini qo‘llab-quvvatlagan. Galeotti Yevropaning yagona pozitsiyada bo‘lishi muhimligini alohida qayd etadi.
Unga ko‘ra, Buyuk Britaniya, Fransiya va Germaniyadan iborat "Ye3" hamkorligi Rossiya bilan siyosiy muloqot boshlashda hal qiluvchi rol o‘ynashi mumkin. Bu muzokaralar darhol natija bermasligi mumkin, ammo uzoq muddatli munosabatlarni qayta tiklash uchun muhim poydevor yaratadi.
Muallif so‘zining yakunida bir diplomatning fikrini keltiradi: Rossiya hech qayerga yo‘qolib qolmaydi, shuning uchun Yevropa nafaqat urushni hal qilish, balki tinchlik uchun mustahkam asos yaratishi kerak. Hozircha Putin Yevropa davlatlarining pozitsiyasiga e’tibor bermayotgan bo‘lsa-da, bu vaziyat abadiy davom etmasligi mumkin.

Европа хочет восстановить диалог с Россией
В европейских странах все чаще звучат мнения о том, что стратегия обхода президента России Владимира Путина себя не оправдывает. Об этом сообщает Zamin.uz.
Британский аналитик Марк Галеотти в статье, опубликованной в издании The Spectator, уделил особое внимание этой теме. По мнению Галеотти, позиция президента Франции Эммануэля Макрона о необходимости прямого диалога с Путиным логична.
Потому что полное игнорирование России или отказ от неё не приносит Европе пользы. Такой подход оказывается неэффективным ни с политической, ни с экономической точки зрения.
Как отмечает аналитик, Путин не слишком заинтересован во встречах с отдельными главами государств. Однако если страны Европейского Союза будут действовать совместно, это может привлечь внимание Москвы.
Кроме того, идея видеть Путина только как «плохого персонажа» и изолировать его постепенно теряет актуальность в Европе. Поскольку Европа ведёт переговоры с другими сложными государствами, отказ от диалога с Россией рассматривается как лицемерие.
Автор также ссылается на мнение бывшего президента Финляндии Саули Ниинистё, который подчеркнул, что лидеры Европы должны взять инициативу в свои руки, чтобы связи с Россией не прервались из-за политических изменений в США.
Действующий президент Финляндии Александр Стубб поддержал идею, что эта инициатива должна осуществляться только в коллективном формате. Галеотти особо отмечает важность единой позиции Европы.
По его мнению, сотрудничество «Ye3», включающее Великобританию, Францию и Германию, может сыграть решающую роль в начале политического диалога с Россией. Эти переговоры могут не дать немедленных результатов, но создадут важную основу для восстановления долгосрочных отношений.
В заключение автор приводит мнение одного дипломата: Россия никуда не исчезнет, поэтому Европе необходимо не только решить вопрос войны, но и создать прочную основу для мира. Хотя пока Путин не обращает внимания на позицию европейских стран, эта ситуация не может продолжаться вечно.