Tramp va Lukashenko muzokaralari: mahbuslar ozod qilindi
Donald Tramp ma'muriyati va Aleksandr Lukashenko o‘rtasidagi kutilmagan muzokaralar xalqaro siyosatda katta e'tibor qozondi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
"The Wall Street Journal" nashrining xabariga ko‘ra, Trampning maxsus vakili Jon Koul Belarus rahbari bilan aloqalarni mustahkamlab, muhim siyosiy natijalarga erishmoqda. Jon Koul, Trampning yaqin maslahatchisi va tajribali huquqshunos sifatida, 2025-yilda Belarus bilan muloqotlarni rivojlantirish vazifasini oldi.
U Lukashenkoga Belarusning xalqaro maydondagi o‘rnini yaxshilash bo‘yicha takliflar berdi. Muzokaralar faqat rasmiy uchrashuvlar bilan cheklanmay, norasmiy suhbatlar, hatto sog‘liq bo‘yicha maslahatlar bilan ham davom etdi.
Ushbu muzokaralar natijasida Belarus qamoqxonalaridan 250 nafar mahbus, jumladan, muxolifat yetakchilari Sergey Tixanovskiy va Ales Belyatskiy ozod qilindi. Buning evaziga AQSH Belarusga qarshi bir qator sanksiyalarni yumshatdi.
Xususan, "Belaruskaliy" korxonasiga qo‘yilgan cheklovlar bekor qilindi va "Boeing" kompaniyasiga Belarus uchun ehtiyot qismlar yetkazib berishga ruxsat berildi. Tramp ma'muriyatining bu qadamidan ikki asosiy maqsad ko‘zlangan: birinchidan, Rossiya prezidenti Vladimir Putinga AQSH bilan hamkorlik qilishning foydali ekanini ko‘rsatish, ikkinchidan, Lukashenkoni Ukraina urushini tugatish bo‘yicha vositachilikka jalb etish.
Biroq, bu jarayon xavotirsiz emas. Belarus muxolifati yetakchisi Svetlana Tixanovskaya mahbuslarning ozod etilganidan xursand bo‘lsa-da, Lukashenkoning bunday siyosiy ustunlikni kelajakda suiiste'mol qilishi mumkinligidan xavotirda.
U Lukashenkoning yangi imtiyozlar evaziga yana odamlarni qamoqqa olish ehtimolini istisno qilmaydi. Trampning "Kim bilan muloqot qilishning ahamiyati yo‘q, natija muhim" tamoyili Belarus yo‘nalishida qanday natija berishini vaqt ko‘rsatadi.

Трамп и Лукашенко переговоры: заключённые освобождены
Неожиданные переговоры между администрацией Дональда Трампа и Александром Лукашенко привлекли большое внимание в международной политике. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания "The Wall Street Journal", специальный представитель Трампа Джон Коул укрепляет связи с белорусским лидером и достигает важных политических результатов. Джон Коул, близкий советник Трампа и опытный юрист, получил задачу развивать диалог с Беларусью в 2025 году.
Он предложил Лукашенко меры по улучшению положения Беларуси на международной арене. Переговоры проходили не только в рамках официальных встреч, но и включали неформальные беседы, а также консультации по вопросам здоровья.
В результате этих переговоров из белорусских тюрем были освобождены 250 заключённых, включая лидеров оппозиции Сергея Тихановского и Алеся Беляцкого. В обмен США смягчили ряд санкций против Беларуси.
В частности, были сняты ограничения с предприятия "Беларуськалий", а компании "Boeing" разрешили поставлять запчасти для Беларуси. Этот шаг администрации Трампа преследовал две основные цели: во-первых, показать президенту России Владимиру Путину, что сотрудничество с США выгодно, во-вторых, привлечь Лукашенко к посредничеству в прекращении войны в Украине.
Однако этот процесс не лишён опасений. Лидер белорусской оппозиции Светлана Тихановская, хотя и рада освобождению заключённых, опасается, что Лукашенко может в будущем злоупотребить таким политическим преимуществом.
Она не исключает возможность повторных арестов людей в обмен на новые уступки Лукашенко. Принцип Трампа "неважно с кем вести диалог, важен результат" покажет со временем, каких результатов удастся достичь в белорусском направлении.